| Yurtdışı Eğitim | Yurtdışında Eğitim Bursa | Yurtdışında Üniversite | Almanyada Üniversite | Avusturyada Üniversite | Rusyada Üniversite |
| Bulgaristanda Üniversite | Amerikada Üniversite | İngilterede üniversite | Yurtdışında Dil Eğitimi | Yurtdışında Dil Kursu | Yurtdışında Dil okulları |

» Ana Sayfa » Hakkımızda» About Us » Bilgi istek Formu » İletişim
Yurtdışı Eğitim
Yurtdışında Üniversite Eğitimi
Yurtdışında Dil Eğitimi
Yurtdışında Dil Okulları
Yurtdışında Sertifika Diploma Programları
Yurtdışında TOEFL IELTS Sınav Kursları
Au Pair
Yurtdışında Work And Study
Yurtdışı Yaz Okulları
Ülkeler Rehberi

DER YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

(0224) 220 55 08
www.derdanismanlik.com
info@derdanismanlik.com

Adres :
Altıparmak Cad. Saray Apt. No:23 Kat 8 Daire 15 Osmangazi / BURSA

YÖK Denkliği
Yurtdışında ki üniversitelerin belirli bir kalitede eğitim verdiğini Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) denetler. Her yıl belirli kriterlere göre yapılan değerlendirmeler sonucu, yurtdışında üniversite veya yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen öğrencilerin gitmek istedikleri okuldan alacakları diplomanın Türkiye’de geçerli olup olmayacağına karar verir. Dünya genelinde binlerce üniversite olduğu için öğrencinin hangi üniversitelerin diplomalarının YÖK tarafından  onaylı olduğunu ancak ve ancak YÖK ‘den öğrenmesi gerekir. Global Vizyon’un öğrenci yerleştirdiği tüm üniversiteler YÖK tarafından onaylıdır. Ancak, öğrencinin YÖK’ün aşağıdaki adresine yazarak veya faks göndererek gitmek istediği üniversitenin denkliğinin olup olmadığını öğrenmesi önerilir.

Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi

06539 Bilkent Ankara

Tel: 0312- 298 7142

Fax: 0312- 266 4744

http://www.yok.gov.tr

YÖK Denklik İşlemleriyle İlgili Bilgi;

Yurtdışından alınan Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans düzeyindeki yükseköğretim diplomalarının denklik işlemleri, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanun`un 7/p maddesi ile Yurt Dışı Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır. Buna göre;

1-   Yurtdışından alınan bir diplomanın denklik değerlendirmesine alınabilmesi için, diplomanın alındığı kurumun ve eğitim yapıldığı programın, Yükseköğretim Kurumu tarafından tanınmış olması gerekmektedir.

2-  Yükseköğrenimlerini yurt dışında yapmak isteyen ve lise öğrenimlerini Türkiye`de tamamlayan Türk uyruklu öğrencilerin; Öğrenci Seçme (ÖSS) Sınavına girmiş ve taban puanı tutturmuş olmaları koşulu bulunmaktadır. Ancak, aşağıda verilen diplomalara sahip kişiler, yurt dışından alacakları diplomaların denkliği için ÖSS sınavından taban puanı kazanmak zorunda değildirler: SAT 1 (asgari 1000 puan), ACT (asgari 21 puan), Abitur, Frech Baccalaureat, GCE A level certicate, (asgari 2 puan alan), International Baccalaureat (IB).

3-     Diploma denklik için aranan belgeler şunlardır:  

Bir önceki eğitim-öğretime ilişkin diploma aslı veya onaylı sureti ve fotokopisi,

Denkliği istenilen diploma veya mezuniyet belgesi aslı ile noter veya yurtdışındaki Büyükelçiliklerimizce onaylı Türkçe tercümesi ve örneği,

Öğrenim süresi içinde alınmış olan tüm derslerin notlarını ve ders saatlerini gösteren not çizelgesi (transkript) aslı ile noter veya yurtdışındaki Büyükelçiliklerimizce onaylı Türkçe tercümesi ve örneği, alınan derslerin içerikleri,

Diploma sahibine ait pasaport aslı (başvuru yurtdışından yapılacak ise, bulunulan ülkedeki Büyükelçiliğimizce onaylanmış pasaport örneği ile de başvuru yapılabilir),

Yabancı uyruklular için denkliğe neden ihtiyaç duyduklarını gösteren belge ile Emniyet Müdürlüğünden alınacak oturma belgesi,

Mezun olunan yükseköğretim kurumuna başka bir yükseköğretim kurumundan transfer olunmuş ise transfer olunan yüksek öğretim kurumunun transkript aslı.

4-    Uzaktan öğretim yolu ile alınan diplomalara denklik belgesi verilmez.

5-      Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından, Temel Fen Bilimleri (fizik, kimya, matematik, biyoloji), Filoloji, Tarih, Coğrafya, Edebiyat, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Güzel Sanatlar, Klasik Arkeoloji, Beden Eğitimi ve benzeri alanlarda alınan diplomaların denkliği, ülkemizdeki benzeri programlara uygun eğitim alınıp alınmadığı bakımından yapılan inceleme sonucuna göre reddedilmekte veya kabul edilmektedir.

Bu alanların dışındaki mesleki alanlarda (mühendislik, tıp, eczacılık, diş hekimliği, hukuk v.b.) alınan diplomaların denkliği ilgili alanlarda oluşturulan alt komisyonlar tarafından, başvuru sahibinin aldığı dersler ve bunların içerikleri dikkate alınarak yapılan inceleme sonucuna göre reddedilmekte, kabul edilmekte veya başvuru sahipleri seviye tespit sınavına alınmaktadır.

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMU`N DAN ÖNEMLİ DUYURU

Üniversite Öğrenimlerini Yurtdışında Sürdürmek İsteyen Öğrencilerin Dikkatine;

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye`de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gereklidir. Konuyla ilgili aşağıdaki hususlara dikkat edilmesinde büyük yarar vardır.

• Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK`ten onaylatmadan, bu bilginin doğruluğuna kesinlikle inanmayınız.
  • Akraba, tanıdık veya arkadaşlarınızdan daha önce yurtdışında okuyup, almış oldukları diplomalarının denkliği YÖK tarafından tanınmış olanlar olabilir. Ancak, sakın “ben de aynı yere gidersem alacağım diploma nasıl olsa tanınır” diye düşünmeyin. Çünkü yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve bazıları tarafından verilen diploma ve dereceler tanınmamaktadır. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra mutlaka YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak gideceğiniz üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğreniniz.
  • Yükseköğrenimlerini yurtdışında yapmak isteyenlerin mutlaka o yıl ki ÖSS`ye girmiş olmaları ve ön lisans programları için ilgili alan türünde 105 ve  daha fazla, Lisans programları için ise ilgili alan türünde 120 ve daha fazla puan almış olmaları gerekmektedir. YÖK`e diplomalın denklik başvurusu sırasında, bu koşulların sağlandığına ilişkin belgelerin de gösterilmesi gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda ise diploma denklik başvuruları kabul edilmemektedir.
  • Yükseköğrenimlerine yurtdışında başlayacak sizler için geçerli ÖSS puanı, eğitime başlayacağınız yılın ÖSS sonucudur. Bazı üniversiteler daha önceki yıllardaki ÖSS sonuçlarına göre de öğrenci alabileceklerini, bazıları ise bu bu yıl ÖSS`de 120`nin altında puan almış olsanız bile üniversiteye özel öğrenci statüsünde başlayabileceğinizi, önümüzdeki yıl ÖSS`de 120`nin üzerinde puan almanız durumunda alacağınız derslerin otomatik olarak transfer edilip yıl kaybınızın olmayacağı garantisi vermektedir. Böyle bir uygulamanın geçerli olduğuna kesinlikle inanmayınız.
  • Bazı kuruluşlar, yurtdışındaki üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını, sizlerin bir süre Türkiye`de eğitim gördükten sonra burada aldığınız dersleri yurtdışındaki üniversitelere transfer ederek kısa bir sürede o üniversitenin diplomasını alabileceğiniz garantisi vermektedir. Türkiye`de kanunen  üniversite niteliği olmayan kuruluşlarda eğitime başlayarak Lisans diplomasını bu şekilde alanlara denklik belgesi verilmemektedir.
  • Devam zorunluluğu olamayan ve açık öğretim, uzaktan öğretim v.b. yapan yabancı üniversiteler tarafından verilen diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi
Türkiye'nin neresinde olursanız olun, ofisimize gelmenize gerek kalmadan bütün işlemlerinizi rahatlıkla yapabiliriz!
Pasaport Nasıl Alınır?
Umuma Mahsus Pasaportlar-...
Vize nasıl alınır?
Vize için gerekli ...
Konsolosluklar
ABD Başkonsolosluğu İs...
Askerlik Tecili
Askerlik nasıl tecil edi...
YÖK Denkliği
Yurtdışında ki ün...
Yurtdışında Konaklama
Yurtdışında Konaklama ...
Yurtdışı Havaalanı Transferi
Havaalanında Karşılama...
Yurtdışına Uçak Biletleri
Yurtdışına Uçak...
Yurtdışında Sigorta
Yurtdışı Seyahat ve Sa...
Yurtdışı Eğitim Bursları
Yurtdışı Eğitim Bursl...
Yurtdışında Çalışma İmkanı
Yurtdışında Çal...
Yurtdışındaki Türk Elçilikleri
Türkiye Cumhuriyeti ...

ALIŞ SATIŞ
Euro 2.8771 2.8823
Dolar 2.2829 2.2871
Sterlin 3.6905 3.7098
Kanada Doları 2.0347 2.0439
Avustralya Doları 1.9833 1.9962
İsviçre Frangı 2.3790 2.3943
DER YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Adres : Altıparmak Cad. Saray Apt. No:23 Kat 8 Daire 15 Osmangazi / BURSA Tel & Fax : (0224) 220 55 08 E-Mail : info@derdanismanlik.com
2014
Copyright © 2007 Der Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı. Tüm hakları saklıdır. Bu sitenin içeriği, tasarımı ve yazılımı Der Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'na aittir ve telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin olmadan kullanılamaz.