Almanya’da Üniversite Okumak


Almanya’da Üniversite Okumak için Türkiye’deki Üniversite sınavında Almanya’da okumak istediğiniz bölümü devlet ve ya vakıf üniversitesinde kazanmanız yeterli kayıt yaptırmanıza gerek yok!

Almanya'da Lisans Eğitimi, Almanya Üniversiteleri

Almanya’da Üniversite Okumak

Almanya’da lisans eğitimi için öncelikle Şartlı kabul ile devlet ve ya özel okulda Almanca kurs alarak DSH, TestDAF sınavından başarı göstererek Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilirsiniz.

Almanya devlet Üniversitelerinde harç ücreti olmadığı söylenir fakat sadece Sosyal harç adı altında dönem başına harç alınır ;bunun karşılığında da öğrenciye bulunduğu eyalette dönem boyunca kullanması için uluaşım bileti verilir. Bütün eyalette bütün toplu taşıma araçlarını kullanabilir.

Alman üniversitelerinde yıllık öğrenim yerine sömestr sistemi mevcuttur. Buna göre şartlar uygunsa Almanya’da eğitim e güz sömestrinin yanı sıra bahar sömestrsinde de başlanabilir. Her üniversite için ayrı ayrı belirlenmekle birlikte ülke genelinde Kış Sömestri için 15 Temmuz’a, Yaz Sömestri için 15 Ocak’a başvuru yapılabilir .

Almanya siyasi yapısı gereği eyaletlerden oluşan bir ülkedir ve her eyalet kendi eğitim bakanlığına bağlı olarak eğitim sistemini belirler. Buna rağmen eğitim sisteminde eyaletler arasında temelde çok büyük farklılıklar olmayıp bütün eyaletlerde benzer bir eğitim yapısı bulunmaktadır

Almanya Üniversite Ücretleri

Almanya Kurs ve Üniversite Harç Giderleri (Yıllık)Almanya Yaşam Giderleri  (Aylık)
Almanya Hazırlık Kursu Ücreti (ilk yıl) 2000  €  – 6000  € civarı Konaklama220  –  350 €
Almanya Üniversite Harcı (sonraki yıllar) 300  €  – 1000  € civarı
Sağlık Sigortası30  –    55 €
Ulaşım50   –    70€
Beslenme ve Diğer Masraflar250  –   350 €
AYLIK TOPLAM550  –   825 €

 

Almanya Üniversite Ücretleri

Almanya Üniversite Ücretleri

Almanya Eğitim Sistemi;

Yüksek eğitim alanında  Almanya eğitim sistemi;  Üniversiteler (Universitaet ) , Meslek Yüksek Okulları (Fachhochschule ), Sanat Yüksek Okulu ( Kunsthochschule ) şeklinde üç kısma ayrılmıştır. Yüksek eğitimin temelini  ve yabancı öğrencilere yönelik en geniş alternatifleri teknik üniversite ve klasik üniversite olmak üzere iki formda bulunan üniversiteler sunar.

Almanya’da üniversite eğitimi tıp eğitimi dışında 6 sömestr sürer. Devlet üniversiteleri çok çeşitli alanlarda eğitim verirler. Almanya üniversiteleri bölümleri; Makine mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Genetik Mühendisliği felsefe, tıp, diş hekimliği, din bilimi fakülteleri ve Doğa bilimleri, Sosyal ve İdari bilimler, Hukuk ve Ekonomi gibi çok çeşitli alanlar sayılabilir.

Almanya’da Devlet üniversitelerinde geleneksel olarak Diplom, Master ve Doktora dereceleri verilir. Ayrıca, Bolonya sürecine göre pek çok Alman üniversitesi artık Lisans (Bachelor) ve Yüksek Lisans (Masters) dereceleri vermektedir. Özellikle lisans üstü eğitimde (post graduate) İngilizce olarak sunulan çok sayıda eğitim alternatifi mevcuttur.

Üniversitelerden farklı olarak Meslek Yüksek Okulları (Fachhochschule ),  ise toplum ve ekonomideki yetişmiş nitelikli personel ihtiyacına cevap vermeye yönelik kısa süreli (3 yıl) ve veya 4 yıl mesleki odaklı eğitim veren kurumlardır. Genellikle bir üniversiteye bağlı olarak eğitim verirler.

Almanya’da Üniversite öğrencilerinin yaklaşık üçte biri uygulamalı yüksek okullara devam etmektedir. Uygulamalı yüksek okullar, Türkiye’de bilinen Meslek Yüksek Okulu’ndan farklı olarak lisans programı statüsünde değerlendirilir. Verilen eğitimin üniversite eğitiminden farkı, daha çok uygulama odaklı oluşudur.

İngilizce olarak ‘University of Applied Sciences’ olarak anılan Fachhochschuleler Almanya’da hem yerli hem yabancı öğrencilerden büyük ilgi görmektedir. Fachhochschule mezunları, iş piyasasında da çabuk ve daha az zorlanarak i ş bulabilmektedir.

Üniversite eğitimi Temel Eğitim / Grundstudium ve Ana Eğitim / Hauptstudium şeklinde ayrılır.

Bir bölümle ilgili temel bilgilerin verildiği Temel Eğitim 4 sömestr sürer, genellikle bir ara sınav / Zwischenprüfung ile sona erer. Ardından başlayan Ana Eğitim süresince ilgili bölümde uzmanlaşma ve derinleşmeye yönelik bilgiler öğrenilir.

Almanya’da Lisans Eğitimi >>

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi >>

Almanya’da yüksek lisans süresi 2 yıldır, Almanya’da yüksek lisansa kabul edilebilmeniz için lisans ortalamanız çok önemlidir. Türkiye’de 4 yıllık bir lisans programı diploması, Almanca veya İngilizce dil seviyenizi gösteren belgeler ve CV kabulde büyük önem taşır. Almanya’da yüksek lisans eğitimi Almanca ve İngilizce dillerinin her ikisinde de verilmektedir. Almanya’da üniversiteler İngilizce için hazırlık imkanı sunmaz, TOEFL ve ya IELTS i olamayan öğrenciler Almanya’da Almanca hazırlık alarak Almanca yüksek lisans bölümlerine başvuru yaapbilir ve ya İngilizce yüksek lisans düşünülüyorsa İngilizce Dil Kurslarında eğitim alıp yeterli seviyeye ulaştıktan sonra başvuru yapılabilir.

Almanya Üniversite Hazırlık Eğitimi

Almanya dünyanın anadili İngilizce olmayan ülkeleri arasındaki en popüler ülkesidir. Amerika, İngiltere ve Avustralya’dan sonra en fazla yabancı öğrenci çeken ülkedir. Almanya’da üniveriste eğitim dili bazı üniversiteler dışında genelde Almanca’dır ve öğrencilerin direk üniversiteye başlayabilmeleri için Test Daf ve ya DSH sınavını geçmeleri gerekir. Eğitim süresi pek çok eyalet ve üniversite için 3 yıldır. Test Daf sınavından geçecek Almanca bilgisine sahip olmayan öğrenciler şart kabul ile  Şartlı kabul veren üniversite bünyesinde ve ya özel kursta yaklaşık  1 yıl Almanca hazırlık eğitimi alır.

Tercih ve niteliklerinize uygun Alman üniversiteleri ile ilgili Almanya Üniversite Başvuru yapılması, konaklamanızın ayarlanması, vize işlemlerinizin eksiksiz şekilde yapılması, vizeyi aldıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, dilerseniz karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel danışmanlık hizmeti almak için DER yurtdışı eğitim danışmanlık ile  irtibat kurabilirsiniz