Manchester EC’de Dil eğitimi


İngiltere’de Dil Kursu

Yurtdışı dil eğitimi için Manchester EC ‘yi seçtim. Çünkü yaz aylarında güneye gitmek istemedim Türk öğrenci sayısı fazla olacağını düşünerek ve bu bakımdan doğru bir seçim olduğunu düşünüyorum. Okulumda sadece 6-7 Türk öğrenci vardı olanlarla da zaten ben pek konuşmuyordum, bu bakımdan bir sıkıntım olmadı. Sadece Arap öğrenci sayısının fazla olduğunu söyleyebilirim. İçlerine çok fazla dahil olmamanızı tavsiye ederim, yoksa kendinizi bir anda Arapça sözcükler öğrenirken bulabilirsiniz. Bunlar dışında Güney Kore’den, İtalya’ya, Brezilya’ya 9-10 farklı ülkeden çok güzel arkadaşlıklarım oldu. Okulumun genel ortamı da son derece iyidi. Ekstra “clinic” denen derslere ücretsiz katılabiliyorsunuz. Öğretmenler, diğer çalışanlar hepsi her konuda size yardım edecektir. Aktiviteleri bol ve eğlenceli ama eğer aktivite başka biryere gezi ise arkadaşlarınızla kendi gezinizi planlayıp üçte biri fiyatına gitmenizi tavsiye ederim.

İlk hafta çeşitli nedenlerden ev değiştirdim. Bu dönem sırasında Der Yurtdışı eğitim ve EC gerçekten yardımcı oldular. Zaten başka türlü o kadar ev değiştirmek zor. Fakat ilk haftadan sonra herşeyi unuttum her haftasonu Londra’dan Edinburgh’a kadar kendimi başka bir kasabada, şehirde buldum.

Aile yanıda kalmak onların düzenlerine alışmak biraz zor. Eğer yurtdışına hiç çıkmadıysanız tahmin ettiğinizden çok farklı olduğunu söyleyebilirim. Ailem çok iyidi ve çok iyi anlaşıyorduk.  Benim değiştirdiğim aileler İngiliz değildi ve arkadaşlarımdan da İngiliz aile hiç duymadım bu durum Figen hanımında başta söylediği gibi Manchester’ın sanayi şehri olmasından dolayı. 2 farklı yurtta kalan arkadaşlarımın yurtlarını gördüm ve son derece rahat ve daha çok fazla öğrenciyle tanışabileceğinizi garanti ederim.

Yemek beklentinizi çok düşük tutmanızı ve fast food a hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim. Şanlıysanız güzel ve ucuz bir Türk lokantası bulabilirsiniz.

Ulaşım son derece rahat ve hızlı internet sitelerinden biletleri araştırıp, şehirler hakkında bilgi sahibi olursanız hiç bilmediğiniz yerlerde grubunuzun rehberi olabilirsiniz.

Yaz aylarında olsa bile kalın bir hırka,mont ve şemsiyenizi yanınızdan eksik etmeyin.Haftada bir güneşi görürseniz herhangi bir parka gidip diğer insanlarla birlikte çimlerin üstünde güneşlenmeyi ihmal etmeyin. Otobüslerden inerken bile dahil her yerde teşekkür etmeyi sakın unutmayın.

Yazımı Bursa’dan iki aylık İngiltere maceramdan döndükten sonra yazıyorum, çünkü orda gezmekten başka birşeye zaman bulamadım. Der Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na gerçekten çok teşekkür ederim birkez daha, her konuda baştan sona yardımcı oldu. Gönül rahatlığıyla Der aracılığıyla kafanızda hiçbir soru işareti kalmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Mehmet Berkay Güven

İngiltere Dil Okulu

EC Dil Okulu Manchester