Almanya’da Üniversite Eğitimi


Almanyada lisans eğitimi için buradayım. Almanyada ön lisans tamamlamak için bulunuyorum. Öncelikle Der Yurt Dışı Eğitime teşekkürlerimi iletirim . Tam anlamıyla profesyonel bir iş çıkarttıkları için hem Türkiye’de hem de Almanya’ da . Arkadaşlar ben biraz Almanya hakkında gözlemlediklerim ve kazandığım deneyimlerden bahsetmek istiyorum. Almanya tam anlamıyla saatlerin ve terminlerin konuşulduğu bir ülke, kimsenin boş vakti yok , herkes bir düzen ve plan dahilinde yaşıyor. 

Almanya tam anlamıyla kurallar ülkesi denilebilir, bunun size bir çok artısı ve eksisi olabiliyor . Her işiniz verilen günde , saat’e gerçekleşebiliyor . Almanca öğrenme konusuna gelince almamca sanıldığı gibi çok basit bir dil olmasa da planlı programlı çalışılırsa üstesinden çok rahat gelinebilen bir dil.Almancayı en iyi öğrenme şekli okul dışında  Almanlar ile konuşmak  ve bol bol pratik yapmak. Almanyada en önemli olan şey Kleın Türkei ( küçük Türkiye ) dedikleri şeye kapılmamak olmalı. Bana göre Almancada en önemli şey konuşmak,pratik yapmak, çünkü çok hızlı öğreniliyor ve duyduğunu görüntülü olarak algıladığından kolay kolay unutulmuyor . Almanca çok disiplinli bir şekilde Almanca kursunda devam ederek yabancı arkadaşlarla  bol bol pratik yaparak öğreniliyor.

 

Almanya’ya uçağınız iner inmez, kontrollerden geçtikten sonra ve ilk gün tramvay beklerken buranın Almanya olduğunu anlıyorsunuz , ve emin olun medeniyetin göbeği diyorsunuz.Herkes herkese saygılı ve herkes konulmuş kurallara saygı gösteriyor,kısacası çok sistemli bir ülke.

 

Almanlar gelince dünyanın en soğuk insanları olarak bilinirler  ama onlarla bir muhabbet edince bu bir Alman mı , Alman ile mi konuşuyorum diyorsunuz. Çok saygılılar; herkesin Almanca bildiği bir ortamda sen sen öğreniyor olsan da senin kurduğun cümleyi sonuna kadar bekliyorlar, saygı gösteriyorlar.En güzeli de bak bunu böyle söylesen ve ya yapsan diyorlar ama asla seni rencide etmeden,elinden gelen yardımı gösteriyorlar ilgileniyorlar .

 

Almanyanın en güzel özeliklerinden birisi de tren biletleri.Biletinizi erken aldığınızda çok ekonomik seyehat edebiliyorsunuz, özellikle hafta sonu tatillerinde hafta sonu bileti nı kulanınsanız çok cüzi bir miktara Almanya içi dolaşabiliyorsunuz . Almanya nın tek negatif tarafı havası, her an her şey olabilir. Almanyada sabah güneşliyken akşam kar yağıyor olabilir . Kışları çok ama çok soğuk oluyor . Almanyada üniversite okumaya ve Almanca öğrenmeye gelecek arkadaşlara tavsiyem gramer  kitabı ve çok kalın kıyafetlerle gelsinler .

Almanyada eğitimin kalitesiyle birlikte eğlenceler de süper oluyor.Kısacası çalışmayı bildikleri gibi eğlenmeyi de biliyorlar. En son olarak da yaşadığım şehir olan HANNOVER ‘den bahsetmek istiyorum. Hannover’de herkes Almancayı Türkiyedeki İstanbul Türkçesi tanımındaki gibi çok güzel ve anlaşılır konuşuyor.

Almanyada üniversite de başarılı olmak için düzenli çalışmak, kütüphaneye üye olmak ,yabancı arkadaş edinmek ve Kleın Turkei ( kücük Türkiye ) den uzak durmak gerekiyor.

Der Yurt Dışı Eğitime Türkiye’de ve burada Almanya’da her zaman arkamda olduğu ve güven verdiği için çok teşekkür ederim.

Fatih S. Makine Mühendisliği, Almanya, Hannover