Litvanya’da Üniversite


Litvanya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da yer alan,  3 Baltık devletinden biridir. Ülkede yerleşim merkezleri Baltık Denizi boyunca yoğundur. Bu nedenle deniz ulaşım ve ticareti gelişmiştir. Kuzeyde Letonya, güneydoğuda Belarus (Beyaz Rusya) ve Polonya, batısında ise Rusya’ya bağlı Kaliningrad ile komşudur.

Nüfusu yaklaşık 3.500.000 olan sakin yeşil doğası olan ve kuzeyde olması nedeniyle oldukça soğuk kışa sahip bir ülkedir. Özellikle ülkemizden üniversite için pek çok öğrencinin tercih ettiği bir ülkedir.  Muhteşem doğası ile de Litvanya pek çok insanın yaşamak isteyeceği,  pek çok insanın ayak uydurabileceği  yaşamak isteyebileceği bir ülke.

Resmi dili Litvanca, başkent Vilnius kentidir. Önceleri para birimi Litas olan ülke, 2015 yılından sonra Euro kullanmaya başlamıştır.

Ocak ayında başkent Vilnius’un ortalama sıcaklığı -6, -7 derece iken, Temmuz ayında bu sıcaklık 18 derecedir. Kış ayları ülke genelinde oldukça düşüktür. -20 derece ortalaması olan sıcaklıkların bazı yıllarda -43 dereceye düştüğü de gözlemlenmiştir.

Başkent Vilnius, aynı zamanda Litvanya Cumhuriyetinin en büyük kentidir. 600 bine varan nüfusu olan kentin, eski kent olarak bilinen bölümü Dünya Miras Listesindedir. 1920-1939 yılları arasında Polonya’nın egemenliği altında kalan şehirde, 1.500’den fazla tarihi eser mevcuttur.

Toplam 103 kenti olan Litvanya’nın en düşük nüfusa sahip kenti ise Panemune. Panemune’nin Nüfusu 324 kişidir.

Litvanya’da  ulaşım rahat ve kolaydır. Otobüs, elektrikli otobüs ve minibüsler oldukça fazla sayıdadır. Litvanyadan çıkıp başka bir ülkeye gitmek isterseniz de önünüzde iki seçenek oluyor. Uçak ve otobüs ile ulaşım. Ucuz hava yolu şirketleri mevcut Avrupa’da.  Aynı zamanda belli başlı otobüs firmaları ile de Londra’ya bile uygun fiyata gitmek mümkün.

Litvanya’da yaşam şartları oldukça iyi. Ulaşım ucuz ve öğrencilere pek çok olanak ve kolaylıklar sağlanıyor. Gıda için durum biraz farklı. Marketlerde sebze ve meyvelerin fiyatı biraz yüksek ancak kuzey ülkeleri için sık rastlanan bir durum. Sebze ve meyve için pazarları tercih etmek avantajlı olacaktır.

İki tane büyük market zinciri Litvanya’da pek çok yerde bulmak mümkün. Gerek marketlerde gerekse büfe tarzı küçük satış yerlerinde  Türk malı ürünleri görmeniz mümkün. Hatta ülkemizden çok fazla öğrencinin tercih etmesi sonrasında Türk marketlerine rastlayabilirsiniz.

Litvanya’da Eğitim

Litvanya’da üniversite eğitimi

Lisans öğrenimini Litvanya’da almak isteyen öğrenciler için İngilizce yada Litvanya dilinde eğitim seçenekleriyle, üniversiteler sınavsız giriş ve ekonomik bütçeyle tamamlayabilirler.

Litvanya’da bulunan devlet üniversitelerinde İngilizce veya Litvanca dillerinde üniversite Lisans, Master ve Doktora eğitimi alabilirsiniz. Bazı bölümlerde İngilizce eğitim imkanı olup, bunun dışındaki bölümler Litvanya dilindedir. Hazırlık programları mevcuttur. Ekonomik bütçelerle konaklayabileceğiniz öğrenci yurtları da mevcuttur. Litvanya bir  SCHENGEN ülkesi üyesi olduğu için Avrupa’da serbest dolaşım ve çalışma hakkı da sunmaktadır.

Litvanya’da Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Litvanya’da üniversitelerin öncelikli olarak  öğrenci kabulleri, öğrencilerin lisede okumuş olduğu alana ve lise başarı puanını göz önünde tutmaktadır. Litvanya’da köklü ve kaliteleri üniversitelere giriş yapmak için lisede okuduğunuz alana göre bölümlere sınavsız başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

Litvanya Üniversiteleri YÖK Denklik

Türkiye Yüksek Öğrenim Kurumu “YÖK” yurtdışında üniversite öğrenimi gören öğrenciler için yaptığı açıklamada; Diplomalarının Türkiye’de geçerliliği ile ilgili Litvanya’daki üniversitelerin Türkiye’de denkliği ve tanınırlığı ile ilgili ayrıntılı açıklamalar yapmıştır. Seçmek istediğiniz üniversite ve bölümlere göre denklik ile ilgili net bilgi için danışmanlarımızdan bilgi alınız.

Litvanya Üniversiteleri ve Bölümler

Litvanya Üniversiteleri hakkında detaylı bilgilere alttaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz;

Litvania University of Educational Science

Kaunas Teknik Üniversitesi

Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

ISM University of Management and Economics

Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi

Mykolas Romeris Üniversitesi

 

Litvanya Üniversitelerinde yer alan bölümler

  • TıpEczacılık ve Diş Hekimliği
  • Yabancı Diller, Gazetecilik, Sosyoloji
  • Fen ve Mühendislik Bölümleri (Fizik, Matemetik, Elektrik Müh., Bilgisayar Müh., Makine Mühendisliğiİnşaat Müh. vb.
  • Mimarlık
  • Ekonomik Bilimler
  • Zirai Bilimler; Ziraat, Veterinerlik gibi,

fakülte ve bölümlerinde eğitim alma imkanına sahipsiniz. Sadece lise yada dengi okul mezunu olmanız yeterlidir. Sınav yoktur, koşul yoktur. Tüm bölümler için yurt vardır. Fiyatlar son derece uygundur.


Litvanya’da Üniversite Ücretleri

Baltık ülkelerinden biri olan Litvanya, yurtdışında en uygun seçeneklerden biri olması ve ERASMUS programı kapsamında Türkiye’den giden öğrencilerin deneyimleri ile son zamanlarda Türk öğrenciler tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır.

Litvanya Üniversite Ücretleri


Litvanya’da Yüksek Lisans

Litvanya’da yüksek lisans eğitimi için çok geniş seçenekler bulunmaktadır. Diğer avrupa ülkelerine göre daha kolay kabul alacağınız Litvanya’da okul ücretleri de daha ekonomiktir.