Macaristanda Üniversite Okumak

Macaristanda üniversite okumak için lise mezunu olmanız yeterli, Macaristanda eğitim alırken Avrupa standartlarında olan Macaristan Üniversiteleri nde kaliteli ve ekonomik İngilizce eğitim fırsatı bulacaksınız!

Macaristan da Üniversite

Macaristanda Okumak

Macaristanda Üniversite okumak  sadece akademik anlamda değil , tarihi, kültürü, doğal güzellikleriyle birlikte Avrupa birliği üyesi ve Schengen üyesi olan Macaristan’da yaşama ve kendinizi geliştirme fırsatı sunacak. Macaristan Orta Avrupa’da, Avusturya, Slovenya, Slovakya, Romanya, Ukrayna, Sırbistan ve Hırvatistan’a komşu olan bir ülkedir.  Macaristanda lisans eğitimi alırken Schengen vizesi sayesinde de tüm Avrupa’da seyahat etme ve yeni ülkeleri, kültürleri  tanıma ve vizyonunuzu geliştirme fırsatınız olacak ayrıca İstanbul’dan uçakla sadece 2 saat uzaklıkta olması da  öğrenciler için avantajdır.

Başkent Budapeşte dünyanın en güzel şehirlerinden ve dünyanın en  önemli turistik merkezlerinden biri olup aynı zamanda çok önemli üniversitelere de ev sahipliği yapmaktadır. Macaristan üniversiteleri dünya sıralaması ilk 1000 içerisinde olan üniversiteler barındırmaktadır, bunarla örnek olarak  Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Peç Üniversitesi, Debrecen Üniversitesi, Eötvös Lorand Universitesi, Semmelweis Universitesi, Szeged Üniversitesi, Corvinus Universitesi.

Macaristan Üniversiteleri  eğitim kalitesi dünya standartlarındadır. Macaristan Üniversiteleri Avrupa’nın en kaliteli eğitim veren üniversitelerindendir, çok sayıda dünyaca ünlü bilim adamı, sanatçı, edebiyatçı ve olimpiyat şampiyonu yetiştirmiştir. Macaristan üniversite eğitimi Macarca, İngilizce ve Almanca eğitim alma imkanı sunuyor.

Macaristanda Eğitim Sistemi kredili eğitim sistemidir. Macaristan lisans eğitimi süresi 3-4 yıl arasında bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Macarsitan tıp eğitimi ise 6 yıl sürmektedir. Macaristan Tıp, Macaristan diş hekimliği, Macaristan eczacılık, Macaristan veterinerlik programları ve Macaristan mühendislik programları yabancı öğrencilerin en çok başvuru yaptığı bölümler arasındadır.

Macaristanda Üniversite okuyanlar haftada 24 saat çalışma iznine sahiptir.

 

Macaristanda Üniversite Kabul Şartları

Macaristanda üniversite okumak istiyorum diyen bir adayın lise mezunu olması yeterli. Öncelikle Macaristanda üni başvurusu için lise diplomanız ve lise transkriptiniz yeterli. Birçok Macarsitan Üniversitesi İngilizce hazırlık sınıfı açmaktadır. Macaristanda üni okumak  isteyen  öğrenciler öncelikle Macaristan Üniversite Hazırlık Programına kabul edilir. Macarsitan hazırlık sınıfında öğrencilere İngilizcenin yanı sıra, üniversitede okunacak bölüm doğrultusunda dersler verilir. Pre-medicine, Pre-Engineering, Pre-Business vb, sosyal bilimler, mühendislik ya da Tıp gibi. Mühendislik hazırlık  tamamlayan bir öğrenci isterse bilgisayar mühendisliği isterse makine mühendisliği ya da elektrik mühendisliği gibi bölüm seçimi yapabilir. Aynı seçim sosyal ve tıp hazırlık bölümleri için de uygulanır. Macaristan İngilizce hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, eğitim almak istediği bölüme kabul edilir.

İngilizcesi yeterli ve bölümü ile ilgili dersleri iyi olan öğrenciler hazırlık okumadan, başvuru yapılan Macar Üniversiteleri tarafından düzenlenen muafiyet sınavına katılabilir.

Macarsitan’da Üniversite kabul şartları olarak dil hazırlık sonrası Tıp ve bazı bölümler giriş sınavı uygulamaktadır. Macaristan’da lisans eğitimi ne başlayabilmek için öğrencinin bu sınav ve ya mülakatlarda başarı göstermesi gerekmektedir.

Macarsitan Üniversite Başvuru Tarihleri

Macaristan üniversiteleri başvuru tarihi ni her biri resmi olarak kendi belirler, genel olarak Macarsitan’da eğitim e Ekim ayında başlamak için Şubat- Ağustos  ayları arasında başvuru yapılabilir, bölüme, üniversiteye ve kontenjan durumuna göre farklılıklar olabilir. Macarsitan üniversite başvuru için erken araştırma yapmak ve işlemlere başlamak her zaman avantajlıdır. Macaristan üniversiteleri ’nin bazıları Şubat ayında da eğitime başlama fırsatı sunmaktadır. Macarsitan’da üniversite ve ya hazırlık eğitimine Şubat ayında başlamak isteyen öğrenciler; Eylül ayı itibarı ile başvurularını yapabilirler.

 

Macaristan Üniversiteleri Denklik

Macaristan Üniversiteleri çok kalitelidir. YÖK’ün denk gördüğü dünyanın ilk 1000 üniversitesinde Macarsitanda üniversite okumak tercih edildiğinde, YÖK’ün Öğrenci seviye ve yeterlilik sisteminden muaf olarak direk denklik alabilirisiniz. Fakat ilk 1000 üniversitenin içerisinde olan bir Macaristan Üniversitesinde  eğitime başlamıyorsanız , Macaristan’da üniversite okuma ya  başlarken Türkiye’de de üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Macaristan üniversiteleri’nin bir çoğu YÖK tarafından tanınmaktadır. Macaristan’da Yök’ün tanıdığı üniversiteler i öğrenmek için YÖK e dilekçe ile başvurabilirsiniz. Macaristan’da tanınan bir üniversite’de okuyarak, mezun olduktan sonra Macarsitan Üniversiteleri denklik için YÖK ‘e başvuru yapabilirsiniz. Yök başvurunuzu değerlendirerek  gerekli bulduğu taktirde Öğrenci Seviye ve yeterlilik sınavına tabi tutabilir.

 

Macaristanda Üniversite Ücretleri

Macaristan üniversite fiyatları üniversiteye ve bölüme göre değişiklik göstermektedir. Macaristanda mühendislik, macaristanda mimarlık,  idari ve sosyal bilimler gibi bölümler için yıllık eğitim ücreti 3.000 ila 7.000 Euro arasındadır. Macaristanda tıp, macaristanda diş hekimliği, eczacılık gibi bölümlerde yıllık harç ücretleri  8.000 Eur ile 14.000 Euro arasında değişmektedir. Macaristanda ucuz üniversite eğitimi almak isterseniz Macarca bölümleri seçebilirsiniz. Macarca bölüm fiyatları 1500 Eur civarından başlamkatadır.

Macaristan’da maliyetler bir öğrenci için ortalama aylık 600 Euro civarıdır. Yaşam giderleri olarak konaklama, yeme, içme, sağlık sigortası vb masrafları kapsamaktadır. Aylık harcama rakamı öğrenciden öğrenciye farklılık göstermektedir.

Macaristan lisans bursu Macar devleti tarafından belirli vasıftaki öğrencilere verilmektedir. Macaristanda burslu üniversite okumak için İngilizce yeterliliğinizin olması ve lise notlarınızın oldukça yüksek olması gerekmektedir. Macarsitan bursu genelde eğitim ücretinizi, aylık yaşam masrafınızı, konaklama masrafınızı ve sağlık sigortanızı kapsamaktadır.

 

Macaristanda Lisans Tamamlama

Macaristan lisans tamamlama iki yıllık önlisans mezunu Meslek Yüksek okulu öğrencileri için mümkündür. Macarsitanda Lisans tamamlamak için Türkiye’de Mezun olduğunuz 2 yıllık ön lisans bölümün içeriğine uygun bir bölüm seçtiğinizde ortak derslerinizin kredisini saydırarak lisans eğitiminize devam edebilirsiniz. Derslerinizin ne kadarının sayılacağı hazırlık eğitiminiz sonrası netleşir.

Macarsitanda Tıp Eğitimi

Macarsitanda tıp okumak için İngilizce seviyeniz yeterli ise Macaristan Üniversiteleri nin uyguladığı giriş sınavına başvuru yaparak İngilizce ile birlikte Fen, Biyoloji bilginizi ölçen sınavda başarı göstererek direkt 1. Sınıfa başlayabilirsiniz ve ya   Öncelikle Macarsitan’da Tıp hazırlık okuyarak ( İngilizce ve bölüm hazırlık dersleri) Macaristan  Üniversitesi tıp fakültesi için sınava girebilirisniz.

Macarsitan Üniversiteleri

Macaristan Üniversite Bölümleri

Macarsitan Üniversiteleri Bölümleri Fiyatları

Peç Üniversitesi (Pécs) ( ilk 1000 de) >>

Szeged Üniversitesi ( İlk 1000 de) >>

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME) ( İlk 1000 de) >>

Debrecen Üniversitesi ( İlk 1000 de) >>

Corvinus Üniversitesi ( İlk 1000 de) >>

Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE) ( İlk 1000 de) >>

IBS International Business School>>

Dunaujvaros Üniversitesi

Budapeşte Film Akademisi (BFA)

Budapest METROPOLITAN University of Applied Science

Wekerle Business School

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi

Macaristanda Okumak

Tercih ve niteliklerinize uygun Macaristan üniversiteleri ile ilgili Macaristan Üniversite başvuru  yapılması, Macaristan konaklama ayarlanması, Macaristan vize danışmanlığı yapılması, vizeyi aldıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, dilerseniz karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel Macaristan  yurtdışı eğitim hizmeti almak için DER Macaristan eğitim danışmanlığı ile  irtibat kurabilirsiniz.