Letonya’da Üniversite


Baltık ülkelerinin incisi olarak kabul edilen Letonya’da ülkenin büyük bölümü ormanlar, nehirler ve göllerle kaplıdır. Ülkedeki yeşil alan yüz ölçümünün yarısından fazladır. Letonya’da Avrupa’nın en geniş şelalesi olan Venta Şelalesi bulunuyor. 240 metre genişliği olan bu şelale için binlerce turist burayı görmeye geliyor. Letonya’ genel olarak düzlük bir coğrafyaya sahip ülkenin en yüksek noktası 312 m rakımda. Letonya’nın başkenti Riga ve 2 milyonluk ülke nüfusunun 3’te 1’i başkentte yaşıyor. Letonya’da Üniversite eğitimi için yurtdışından giden öğrenciler aynı zamanda ülkenin doğası ve yaşam koşullarını, kültürünü ve ekonomisini de bu zaman zarfında tanıyorlar.

Ülkede 12.000 nehir ve 3.000 irili ufaklı göl bulunmakta. Doğa gezisi, sandal ve tekne turları ile her yıl pek çok ziyaretçinin gözdesi halinde. Dünyanın en büyük şarkı ve dans festivali Letonya’da düzenleniyor. Letonya’da Üniversite hakkındaki detaylardan önce Letonya ülkesini tanımak yaşam ve koşulları hakkında da fikir sağlayacak.

Letonya’da 4 yılda bir Şarkı ve Dans Festivali düzenleniyor. Yaklaşık 40.000 kişiden fazlası katılıp bir arada şarkı söyleyip dans ediyorlar. Ayrıca 300.000’den fazla geleneksel şarkıları var ki bu da dünya çapında bir rekor. Avrupa’nın en eski dillerinden biri de Letonca; Letonca Proto Hint Avrupa dil ailesinden. Avrupa’nın en eski dillerindan fakat 1201’den sonra ilk defa özgürlüklerini kazandıkları 1918 senesinde resmi dil olarak ilan edilmiştir. En popüler sporları buz hokeyi. Letonya’da birincil spor buz hokeyi. Dünyada bu tarz başka iki ülke daha var, onlar da Kanada ve Finlandiya. Letonya’da Üniversite eğitimi için giden pek çok öğrenci ülkenin eğitim, sağlık, ulaşım ve yaşam ile ilgili ayrıntılarına sahip olmak isteyecektir.

BAŞKENT RİGA

Letonya’nın başkenti Riga. Başkent Riga’da bulunan ve Letonya’nın sembollerinden biri olarak kabul gören anıt heykel, 1918 ve 1920 yılları arasındaki bağımsızlık mücadelesi sırasında ölen askerlerin anısına inşa edilmiş. Anıt 42 metre yüksekliğinde olup, yapımında traverten, bakır, granit gibi farklı materyallerden istifade edilmiştir. Letonya tarihini betimleyen 13 heykel ve rölyeften oluşur. Ortasında 19 metre yüksekliğinde dikilitaş ve dikilitaşın üzerinde 9 metre yüksekliğinde kadın figürü bulunur. Figür başının üzerinde Letonya’nın üç ayrı bölgesinin simgesi olarak üç yıldız taşımaktadır.

Letonya Üniversiteleri

Avrupa Birliği üyesi olan ve Euro para birimini kullanan Letonya’da Üniversite Eğitimini oldukça önemli. Letonya’da bulunan Yüksek Öğretim kurumları;  Mühendislik, Sağlık, Matematik, Yönetim, Bilgisayar Bilimi ve İşletme gibi pek çok bölüme odaklanıyor.

Letonya’da 1 Akademik Yıl

Letonya’da pekçok Yüksek Öğretim kurumunda akademik yıl ilk yarı yılı Eylül ayından başlayan ve iki yarı yıl halinde 40 hafta sürmektedir. İlk dönemde; Eylül ve Aralık arasında ders anlatımı ardından Aralık ve Ocakta sınavlar şeklindedir. Bahar döneminde; dersler Mayıs sonuna kadar sürer ve sınavlar Mayıs ile Haziran aylarında gerçekleşir.

Letonya’da Yaşam Maliyetleri ve Öğrenci Konaklamaları

Letonya’da  pek çok konaklama alternatifi bulunuyor. Öğrenci yurtları üniversiteler bünyesinde yer alıyor. Bunun yanında isteyen öğrenciler Hostel konaklaması yapabilirler. Bazı üniversiteler tarafından konut yardımı sağlanabiliyor. Üniversite temsilcileri bu konuyla ilgili öğrencilere daha fazla ayrıntı sunuyorlar.

Letonya’da Yaşam Maliyetleri

Letonya’da öğrenim görmek isteyenler için yaşam maliyetleri elbette en önemli konulardan biri. Bulunduğunuz kente, konaklama ve yaşam tarzına göre bu maliyetler değişmesine karşın genel bir maliyet tablosu sunmak da mümkün. Pek çok Avrupa ülkesine göre oldukça avantajlı bir gider tablosuna sahip Letonya’da günlük yaşam giderleri (ulaşım, konaklama, gıda ve diğer giderler) ortalama 1 aylık 450 ila 700 Euro arasında değişiyor.

Başkent Riga’da Maliyetler

Konaklama Giderleri Aylık olarak :

 • Öğrenci Yurtları: 70 – 120 Euro
 • Daire kiralama: 250 – 300 Euro
 • Paylaşımlı Daire: 100 – 200 Euro

Yemek Masrafları: 120 – 250 Euro

Ulaşım Giderleri:

 • Toplu taşıma (öğrenci): Tüm toplu taşıma araçlarında geçerli aylık 16 Euro
 • Toplu taşımada tek yönlü bilet: 1 Euro

Eğlence:

 • Sinema: 5 – 10 Euro
 • Opera: 7 – 48 Euro
 • Rock Konserleri: 6 – 35 Euro

Letonya’da Üniversite Ücretleri

Letonya’da lisans programları için ortalama öğrenim ücretleri 3 bin Euro ila 5 bin Euro arasındadır.

Tıp alanında öğrenim ücreti 15 bin Euro’ya kadar çıkmaktadır.

Letonya’daki Uluslararası Öğrenciler için Vizeler

Letonya’da 90 günün üzerinde bulunmak isteyen tüm öğrencilerin ikamet izni başvurusunda bulunması gerekir. Ayrıntılar için danışmanlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz

Letonya’da Dil ve Kültür

Avrupa ülkeleri ile Doğu Avrupa ülkeleri arasında bir konumunda olan Letonya’da kültür çeşitlilik gösterir. Diğer kültürlere kucak açan Letonya’da aynı zamanda geçmişten gelen yerel gelenekler de devam ettirilmektedir. Çeşitli Avrupa ülkelerinin kültürlerini bir arada görmek isteyen öğrenciler için Letonya oldukça uygun bir yerdir.

Letonya, kendi folkloruna bağlıdır. Şarkı söyleyen ulus olarak adlandırılan ülkede Folksonglar ulusal hazine değeri görmektedir. Dünyaca ünlü koroların bulunduğu ülkede müzik ve dans etkinlikleri yılın hemen her dönemine yayılmış durumdadır. Ülke çapında 40 binin üzerinde sanatçıyı bir araya getiren büyük bir etkinlik  yapılmaktadır.

Ülkenin ulusal dili Letonca olarak kabul edilmektedir. Bu dil Hint-Avrupa dil ailesine ait olup, Slav dili içermeyen ve non-Germanic bir yapıdadır. Bu nedenle Letonca kendine has bir dildir ve çevre ülkelerden farklılık gösterir. Sovyet rejimi altındaki dönem nedeni ile Rusça ikinci dildir ve oldukça iyi konuşulur. Letonya’da Üniversite eğitimi bu bakımdan hem Letonca hem de Rusça öğrenmek için de oldukça iyi bir fırsat.

Letonya Üniversiteleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Riga Teknik ÜniversitesiRiga1862’de kurulan üniversite Letonya’nın en köklü teknik okuludur
Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü (TSI)RigaUlaştırma ve Lojistik alanında öne çıkan üniversitede Pilotaj programı da bulunmakta
Ekonomi ve Kültür Üniversitesi (EKA)RigaYönetim, Bilgi Teknolojileri ve İç Mimarlık bölümlerine sahip bir özel üniversite

Letonya Üniversitelerine Başvuru

Letonya’da bir üniversiteye başvuru şartları hakkında ayrıntılı bilgi almak için danışmanlığımızı arayabilirsiniz. Başvuru için süreçler altta yer almaktadır.

 1. Başvuru formu
 2. Lise mezuniyet belgeniz
 3. Giriş sınavlarına katılma şartı
 4. Seçilen üniversite için kayıt formu doldurma
 5. Oturum izinleri

Uluslararası öğrencilerin Letonya’da Üniversite için bir kabul almaları için mezun oldukları orta öğretim programının Letonya okullarına uygunluk sağlaması gerekir. Başarılı öğrencilerin kabul önceliği vardır. Uluslararası başvuru için aday öğrenciler, seçmek istedikleri bölümün öğretim dilinde yeterli dil seviyesinde olmaları gerekir. Ülkede Yükse Öğretim programlarının dili Letonca’dır. Diğer alternatif iki dil ise Rusça ya da İngilizcedir.

Letonya’da Yaşam

Toplu taşıma

Riga dört toplu taşıma yöntemine sahiptir – tramvay, troleybüs, otobüs ve tren.

Tramvay, tramvay ve otobüs

Toplu taşıma 5:30 – 23:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tarifeler, fiyatlar ve satın alma bilgileri Letonca, Rusça ve İngilizce dilinde  www.rigassatiksme.lv adresinde  bulunabilir . İnternet sitesi ayrıca biletlerin fiyatı ve nereden satın alınabileceği hakkında da bilgi veriyor. Biletler şoförden alınabilse de (2,00 EUR), sokak kiosklarında bir e-bilet satın almak ve dükkanları seçmek daha ucuz maliyette. Aşağıdakiler için bir e-bilet satın almak mümkündür:

 • bir kullanım EUR 1.15,
 • beş kullanım 5,75 EUR,
 • Yirmi sürmek 20, 70 avro.
 • Ayrıca 5,00 EUR tutarında 24 saatlik bir bilet almak da mümkündür.
 • üç günlük bir bilet EUR 10,00 veya
 • beş günlük bilet 15,00 EUR’dur.

 

Öğrenci kartı olan öğrenciler için: ÜCRETSİZ

Bir  e-bilet  tüm “Rigas satiksme” otobüslerinde, tramvaylarda ve tramvaylarda kullanılabilir ve şehirdeki toplu taşıma hizmetlerini ödemenin modern ve kullanışlı bir yoludur. Bir  e-bilet  , yolcuların zaman kazanmasını sağlar ve bir tane satın almak için tam olarak değişiklik yapmanız gerekmez. Çeşitli e-bilet türleri ve fiyatları hakkında www.rigassatiksme.lv  (Letonca, İngilizce, Rusça) adresinden bilgi almak mümkündür  .

Transit otobüs No 22  , Riga Uluslararası Havaalanı ile şehir merkezi arasında faaliyet göstermektedir.

Geçerli bir bileti olmayan yolcular 20 ila 50 avroluk ceza ücretine tabidir. Riga toplu taşıma araçları Blackheads House’daki Turist Danışma Merkezi’nden, Rātslaukums Meydanı’ndan satın alınabilir, bu tutar 2,00 EUR’dur. Riga toplu taşıma programı hakkında daha fazla bilgi için www.rigatransit.lv adresini ziyaret  edin .

Demiryolu taşımacılığı

Şehir sınırları dahilinde yolculuk başına 0,70 EUR maliyeti olan Riga ile demiryolu ile dolaşmak da mümkündür. Bir rota Riga şehir sınırları içinde raylı ulaşım haritasının yanı sıra tarifelerini görmek mümkündür  www.pv.lv  (Letonyalı, İngilizce, Rusça).

Birçok kişi, Riga şehir sınırlarının sadece birkaç kilometre dışındaki kıyı beldesi Jurmala’ya ulaşmak için demiryolu taşımacılığı kullanıyor. Jurmala’da birkaç demiryolu durağı olduğu dikkate alınmalıdır. En popüler Lielupe, Bulduri, Dzintari, Majori ve Dubulti’dir. Jurmala istasyonu “Majori” için tek yönlü bir bilet yaklaşık 1,40 EUR tutarındadır.

Yardım hatları ve acil durumlar

Herhangi bir acil durumda, acil servisler için irtibat numarası olarak ücretsiz numara 112’yi aramalısınız. Bu numara polise, itfaiyeye, ambulans ve gaz acil durum servislerine ulaşmak için kullanılabilir. Operatörler Letonca, Rusça, İngilizce ve Almanca dillerinde arama yapabilir.

Resmi turist “telefon hattı” 1188’i arayın ve birkaç yabancı dilde bilgi alın. Tüm gerekli bilgileri bu numarayı arayarak öğrenebilirsiniz: toplu taşıma tarifeleri, adresler ve mağaza ve hizmetlerin çalışma saatleri, özel kişilerin iletişim bilgileri, iş bilgileri ve tüm önemli turistik bilgiler. 1188 ülkedeki en popüler bilgi servisidir ve çağrıları dakikada 40 santim (58 euro cent) ücrete tabi tutar; Cep telefonlarından arayanların, cep telefonu operatörleri tarafından talep edilen tarifeleri de ödemeleri gerekir.

İngilizce ve Rusça olarak da mevcut olan www . 188.lv adresindeki 1188 bilgi servisi ana sayfasını kullanmak daha ucuza gelir  .

Ayrıca, Riga Eyalet Polisi, kamu düzenini sağlayan ve ziyaretçileri Riga’da kabul edilen davranış kuralları hakkında bilgilendiren ve yabancı ziyaretçilere çeşitli aksilikler ve kazalar durumunda nasıl yardım alabilecekleri konusunda bilgi sağlayan özel bir Turizm Birimine sahiptir.

Turizm Polisi şehir genelinde çalışır; Ancak devriyelerin çoğunluğu Eski Riga’da gerçekleşiyor. İngilizce ve Rusça’da temel bilgiler sağlayan +371 67181818 numaralı telefondan 24 saat açık bir bilgi hattı mevcuttur.

Riga’da genellikle bir ücret talep eden çeşitli bilgi hatları vardır:

 • 1180 ve 1189’u arayarak Letonya, Rusça ve İngilizce dillerinde geniş bir yelpazede bilgi edinilebilir.

Ayrıca, belirli acil durumlarda (Letonca, Rusça ve İngilizce dillerinde mevcuttur) faydalı olabilecek birkaç telefon numarası daha öğrenmeye değer:

 • kriz durumlarında psikolojik yardım – 67222922;
 • Denizde SOS arama ve kurtarma – 67323103.

Letonya ve Rusça dillerinde faaliyet gösteren diğer yardım hatları:

 • 24 saat veteriner yardımı – 26539900;
 • Araba kilitlerinin, kapılarının ve kasalarının acil olarak açılması – 29212680.

(Kaynak: www.liveriga.com )

Resmi tatil

1 Ocak – Yeni Yıl Günü

14 Nisan – İyi Cuma, 2017

16 Nisan – Paskalya Günü, 2017

17 Nisan – Paskalya Pazartesi, 2017

1 Mayıs – İşçi Bayramı

4 Mayıs – Letonya Cumhuriyeti Bağımsızlığının Restorasyonu

23 Haziran – Yaz Dönemi Arifesi

24 Haziran – Aziz John Günü

18 Kasım – Letonya Bağımsızlık Günü

24 Aralık – Noel Arifesi

25 Aralık – Noel Günü

26 Aralık – Noel’in İkinci Günü

31 Aralık – Yeni Yıl Arifesi