Riga Teknik Üniversitesi


RTU uluslararası kabul görmüş modern bir üniversitedir. Letonya’daki tek politeknik üniversitesi ve ülkedeki en büyük üniversitesi – yaklaşık 15 bin öğrenciyi eğitiyor ve eğitiyor.

RTU, yalnızca yüksek kalitede eğitim sağlamakla kalmayıp aynı zamanda ileri düzey araştırmalar yapan ve pratik olarak bilimsel keşifler uygulayan inovasyon ve teknoloji transferi sağlayan üçüncü nesil bir üniversite olmaya odaklanmıştır. RTU’nun dokuz fakültesinde sadece mühendislik alanında değil, sosyal bilimlerde ve beşeri bilimlerde de kaliteli eğitim almak mümkündür.

RTÜ’nün uyguladığı çalışma programları uluslararası uzmanlar tarafından olumlu olarak değerlendirilmiş ve resmi olarak akredite edilmiştir. RTU, Ķīpsala Adası’na kampüs kurarak altyapısını sürekli geliştiriyor. Tamamlandığında, kampüs Baltık Bölgesi’ndeki en gelişmiş mühendislik çalışma merkezi olacak.

RTU, Letonya’da 1965 yılında Sapsala’da kampüs inşaatına başlayan ilk yüksek öğretim kurumu. İnşaat devam ediyor ve 2020 yılına kadar üniversite öğrencilerinin çoğunluğunun Ķīpsala Kampüsü’nde eğitilmesi planlanıyor. Tamamlandığında, RTU kampüsü Baltık Ülkeleri’ndeki en modern mühendislik çalışma merkezi olacak.

RTU’nun tarihi 155 yıldan daha eski. RTU’nun kurulması, daha sonra Riga Polytechnicum (daha sonra – Riga Polytechnic Institute), 19. yüzyılın ortalarında Avrupa’da ekonomik ve politik değişimlerle yakından bağlantılıydı: 19. yüzyılın ortalarında imalat ve demiryolu taşımacılığının hızlı gelişimi, köprülerin ve diğer mühendislik yapılarının inşası . Riga hızla kendini gelişmiş bir sanayi merkezine dönüştürüyordu. Okulun temel görevi, yeni üretim ekipmanlarıyla çalışabilecek ve yeni başarılar için yeni fikirler önerebilecek teknik entelijansiya eğitmek ve eğitmektir.

Alman üniversitelerinden çok sayıda temsilci tarafından yapılan öneriler dikkate alındıktan sonra, Riga’da özel bir politeknik lisesinin kurulmasını destekleme kararı alındı. Mevcut Letonya bölgesindeki ilk yüksek öğretim kurumu, daha sonra Rusya İmparatorluğu’nun bir parçasıydı.

Rus Çar II. İskender’den bir lise kurma izni Mayıs 1861’de alındı ​​ve 14 Ekim 1862’de ilk öğrenciler hazırlık kursuna girdi ve çalışmalarına başladı. Bu gün RTU’nun doğum günü olarak kutlanıyor.

İlk öğretim görevlileri çoğunlukla Almanya, İsviçre ve Avusturya-Macaristan’dan geldi ve Almanca eğitim diliydi. Fizikçi Ernst Nauk, lisenin ilk Rektörü oldu.

6 Mayıs 1896’da imparator Nikolay II’nin kararıyla, lise devlet devlet kurumu oldu – Riga Politeknik Enstitüsü (RPI). Yüzyılın başından ve 20. yüzyılın ilk on yılında RPI gelişti. Enstitü, Riga şehrini modern bir metropole, profesörlerini ve mezunlarını, gaz ve elektrik tedarik sistemlerinin yanı sıra tramvay taşıma sistemi geliştirmeye katmakta büyük rol oynadı. RPI Mimarlık Okulu mezunları olan ve çoğunlukla yerel mimarlar tarafından tasarlanan Art Nouveau’nun gerçek mücevherlerini içeren yüzlerce tuğla ev inşa edildi. RPI ile ilişkili insanlar havacılık ve otomobil endüstrisi gibi Riga’daki en modern teknik alanların ilerlemelerini kolaylaştırdı. PRI mezunu Friedrich Zander, Rusya’daki roket ve uzay biliminin kurucularından biri oldu.

Birçok önde gelen bilim insanı Enstitü’de ​​çalıştı: August Toepler, Étienne Laspeyres, George Armitstead, Wilhelm Ritter, Mikhail Dolivo-Dobrovolsky, Engelbert Arnold, Paul Walden ve Wilhelm Ostwald – Baltık Devletlerinden tek Nobel Ödülü sahibi. Enstitünün çalışmaları I. Dünya Savaşı tarafından kesintiye uğradı. Siyasi rejim birkaç kez değişti ve birlikte Enstitünün adını değiştirdi. 1918’de RPI fakülteleri yeni kurulan bir Letonya Yüksek Okulu’na (Letonya Üniversitesi, Letonya Devlet Üniversitesi) dahil edildi.

Riga Politeknik Enstitüsü çalışmalarını 1 Eylül 1958’de yeniledi ve 1970’lerin ortasında RPI, Letonya’daki en büyük yüksek öğretim kurumu oldu.

Mart 1990’da, RPI, Riga Teknik Üniversitesi (RTU) olarak yeniden adlandırıldı. Birleşik Avrupa eğitim alanına giderken RTU 1991’de zaten uluslararası öğrencileri eğitmeye ve eğitmeye başlamış, akademik personeline ve öğrencilerine farklı Avrupa üniversitelerinde çalışma ve çalışma fırsatı sunmuştur. Yavaş yavaş, yüksek öğrenim sistemi lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde üç seviyeli yüksek öğrenim biçimine dönüştürülmüş ve RTU Avrupa Yüksek Öğrenim Alanına tamamen entegre edilmiştir.

Riga Teknik Üniversitesi’nin Bölümleri ve Eğitim Ücretleri

Hazırlık Programı
Foundation Programı (Akademik İngilizce Hazırlık)
Başlangıç tarihleri : 4 Mart 2019
30 Eylül 2019
Süre : 12 Hafta
Gereken İngilizce Seviyesi : IELTS 4,5
Program ücreti : € 1.360
Bölümler (İngilizce) Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
Lisans Bölümleri
Aviation Transport –  Hava Taşımacılığı ( Eylül – Şubat) 8 € 2.700
Medical Engineering and Physics – TIP Mühendisliği ve Fizik (Eylül) 9 € 2.700
Mechanical Engineering – Makine Mühendisliği (Eylül – Şubat) 6 € 2.700
Computer Systems – Bilgisayar Sistemleri (Eylül – Şubat) 6 € 2.400
Telecommunications– Telekomünikasyon (Eylül – Şubat) 6 € 2.700
Electronics and Mobile Communication – Elektronik ve Mobil İletişim  (Eylül – Şubat) 6 € 2.700
Electrical Engineering – Elektrik Mühendisliği (Eylül ) 9 € 2.700
Entrepreneurship and Management  (Eylül – Şubat) 6 € 1.700
Economics – Ekonomi  (Eylül – Şubat) 6 € 1.700
International Economic Relations – Uluslararası Ekonomik İlişkiler 6 € 1.700
Master Bölümleri
Innovatiove Road and Bridge Engineering – Yol ve Köprü Mühendisliği (Eylül) 3 € 4.190
Logistics and Supply Chain Engineering – Lojistik ve Tedarik Mühendisliği  (Eylül) 4 € 3.500
Aviation Transport – Hava Taşımacılığı (Eylül) 4/6 € 3.900
Computer Systems – Bilgisayar Sistemleri (Eylül – Şubat) 4 € 3.500
Telecommunications – Telekomünikasyon (Eylül – Şubat) 4 € 3.900
Eelctronics – Elektronik (Eylül – Şubat) 4 € 3.900
Bilgisayar Kontrollü Elektrik Teknolojileri (Eylül – Şubat) 4 € 3.900
 Medical Engineering and Physics – TIP Mühendisliği ve Fizik (Eylül) 2 € 3.900
Industrial Engineering and Management – Endüstri Mühendisliği ve Yönetim  (Eylül) 4 € 3.900
Civil Engineering – İnşaat Mühendisliği (Eylül) 2 € 4.190
Production Engineering – Üretim Mühendisliği (Eylül) 4 € 3.900
Railway Electrical Systems – Demiryolu Elektrik Sistemleri (Eylül) 4 € 3.900
Mekanik ve Makine Mühendisliği   (Eylül – Şubat) 4 € 3.900
Environmental Sciences – Çevre Bilimleri    (Eylül) 4 € 4.400
Business Informatics – İşletme İnformatiği  (Eylül – Şubat) 4 € 2.500
riga-university