Almanya’da Yüksek Lisans

Almanyada yüksek lisans ile  prestijli bir iş, iyi bir kariyer, yüksek bir statü sizi bekliyor! Üstelik Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi için herhangi bir sınav yok ve Almanya Yüksek lisans eğitimi süresince çalışma izni var!

Almanya'da Yüksek Lisans

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi için en ekonomik en prestijli seçenek Almanyada master eğitimidir. Teknolojiden, sanata, bilimden işletmeye, mühendislikten sosyal bilimlere kadar pek çok alanda dünya çapında üniversitelere ve akademik kadrolara sahip olan Almanya, tüm dünyadan öğrencilerin yurtdışında yüksek lisans için ilgisini çekiyor.

Almanya Yüksek Lisans Şartları

Almanya’da yüksek lisans a kabul edilmek Türkiye’de 4 yılllık bir lisans programını bitiren her öğrenci için çok kolay. Almanyada yüksek lisans şartları üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte  Almanyada master için not ortalaması   minimum 2,70 tir  ve Almanya yüksek lisans için başvuru yapılacak bölüm ile lisans bölümünüzün  %80 kredi ortaklığı olması gerekir. Almanya yüksek lisans not ortalaması 2,70 in altında olan öğrenciler için de denenebilir ama kabul edilme şansı daha düşüktür.

Almanya yüksek lisans programları için Almanca seviyeniz yeterli değil ise öncelikle Almanya yüksek lisans şartlı kabul veren üniversitelere başvuru yapabiliriz.  Almanya master şartlı kabul aldıktan sonra Almanca dil seviyenizi Almanya’da şartlı kabul veren üniversiteler’in dil kursunda ve ya özel bir Almanca Dil kursunda yeterli seviyeye getirerek, DSH ve ya TestDaf sınavından gerekli skora ulaşarak  Almanya yüksek lisans direk başvurusu yapılabilir.

Almanya’da İngilizce Master Programları

Almanya üniversiteleri İngilizce master programları da sunmaktadır. Fakat Almanya’da İngilizce yüksek lisans programları kontenjanları çok düşüktür. Dünyadan genelinden çok fazla talep, rekabet ve seçilme kriterleri oldukça yüksektir. Almanya İngilizce master başvurusu için; Lisans not ortalamanız min. 3.0 ve üzerinde olmalı, Min. IELTS 6.5, TOEFL 79 seviyesinde İngilizcenizi belgelemeli ve Almanca B2 seviyesinde sertifikanız da olmalı.

Almanya Master Başvuru

Almanya yüksek lisans başvuru tarihleri üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Almanya master programları bahar dönemi son başvuru tarihleri genelde  30 Kasım, 31 Aralık ve 15 Ocak , güz dönemi son başvuru tarihleri genelde Mart, Nisan, Mayıs ve 15 Temmuz aylarıdır. Almanya yüksek lisans başvuru tarihleri bölüme ve üniversiteye göre değişmektedir. Henüz mezun olmamış üniversite son sınıftaysanız, başvurunuz transkriptle (ve ilave diğer belgelerle) yapılarak mezuniyet diplomanız daha sonraki tarihlerde takviye edilebilir.

Almanya Master Başvuru Süreci & Süresi

Almanyada master şartları sağlayan öğrencilerin başvuru ve işlem süresi; bütün belgelerin ve süreçlerin tam, ve  nizami olarak yönetilmesi ve tamamlanması koşuluyla Almanya yüksek lisans başvurularında , üniversitelerden kabul belgesinin gelme süresi ortalama 6-12 hafta civarındadır, Almanya  vize başvurusunun sonuçlanma süresi de 4 – 12 hafta civarında sürmektedir.

Almanya Yüksek Lisans Ücretleri;

Almanya yüksek lisans ücretleri üniversitelerin çoğunda alınmaz. Almanya master ücretleri dönemlik 150 Euro ile 500 Euro arasında değişmektedir. Almanya’da yüksek lisans fiyatları na ek olarak aylık yeme-içme, konaklama, ulaşım giderleri ise yaklaşık 700 – 900 Euro civarındadır.

Almanya yüksek lisans burs; Almanya’da yüksek lisans yaparken burs alma imkanınız da vardır. Tabiki bunun için çok iyi bir not ortalaması ve dil seviyesi gereklidir.

Almanyada yüksek lisans kaç yıl sorusunun cevabı Almanyada master programları genellikle 2 yıl sürer.

Almanyada Master Yaparken Çalışmak;

Almanyada master yaparken çalışmak mümkün. Almanya’da yüksek lisans öğrencilerinin yaşam giderlerini karşılayabilmek üzere çalışma izinleri vardır. Tüm öğrencilerin 1 takvim yılı içerisinde 120 gün fulltime ve 240 gün part-time çalışma hakkı vardır. Almanya’da üniversite okuyanlar kendi alanlarıyla ilgili olarak herhangi bir firmada part-time işlerde çalışabilirler, bunun ögrencinin iş tecrübesi edinmesine ve bilgi birikimini geliştirmesine de katkısı olacaktır.

Almanyada master sonrası iş imkanı da mevcuttur. Almanya’nın genç ve eğitimli nüfusa ihtiyacı olduğu için Almanya Yüksek lisans sonrasında 2 yıl çalışma ve ikamet izni vermektedir. Almanyada yüksek lisans yapanlar, Almanya’da yüksek lisans eğitimi sonrası iki yıl  tam zamanlı ve profesyonel olarak, Almanya’da master yaptığınız alanda çalışabilir, hem deneyim elde edip hem de eğitim maliyetinizi geri kazanabilirsiniz.Bu iş tecrübesi Avrupa Birliğinde farkı kariyer ve gelecek seçeneklerine de fırsat olabilir.

 

Almanya yüksek lisans bölümleri arasında en popüler olanlar; Almanya makine mühendisliği yüksek lisans, Almanya elektrik mühendisliği yüksek lisans, Almanya psikoloji yüksek lisans, Almanyada yüksek lisans mimarlık, Almanyada işletme yüksek lisans. Almanyada yüksek lisans hukuk için kabul almak biraz daha zordur, çünkü lisans bölüm dersleri ülkeye özel oduğu için not ortalaması yeterli olsa bile ders içerikleri uymamaktadır.

Almanyada Yüksek Lisans

Tercih ve niteliklerinize uygun Alman üniversiteleri ile ilgili Almanya yüksek lisans başvuru yapılması, Almanya üniversite kabulü  alınması, Almanya konaklama ayarlanması, Almanya master vize için gerekli olan vize dosyanızın hazırlanması ve vize başvurusu öncesi Almanya yüksek lisans bloke hesap açılması konusunda detaylı danışmanlık, vizeyi aldıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, dilerseniz karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel Almanya Yüksek Lisans danışmanlık hizmeti almak için DER Almanya yüksek lisans eğitim danışmanlığı ile  irtibat kurabilirsiniz.