Polonya’da Yüksek Lisans

Polonyada master  yurtdışı yüksek lisans için en iyi seçenek ! Polonya Üniversiteleri İngilizce yüksek lisans alternatifleri, kaliteli eğitimi ve ekonomik maliyetleri ile dünyadan bir çok öğrencinin tercihi!

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi 

Polonya üniversiteleri tarihi geçmişi ve bilimsel çalışmaları ile dikkat çekmektedir.  Avrupa Birliğinde, schengen dolaşım hakkı ile eğitim almak isteyen öğrenciler için Polonya’da yüksek lisans en iyi ve öncelikli seçeneklerdendir. Polonyada yüksek lisans yapanlar , kaliteli akademik eğitime ek olarak  Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrenciler ile kozmopolit ortamda kültürel ve kişisel gelişim, vizyon edinme fırsatı bulur.  Ayrıca Polonya yüksek lisans sırasında edindiğiniz arkadaşlıklar Kariyer ve iş hayatına başladığınızda bir çok farklı ülkede iş bağlantısı sağlar.

Polonya Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkelerindendir, Avrupa Birliği üyeliği sonrası ekonomik atılım ile global şirketlerin merkezlerinin taşındığı ve çok sayıda büyük endüstriyel kuruluşun olduğu bir bölge haline geldi. Bu da Polonya’da eğitim gören tüm üniversite öğrencilerinin hakkı olan çalışma izinlerini kullanabilmelerine olanak sağlamaktadır. Polonya’da yüksek lisans  tamamlandığında 2 yıl tam zamanlı ve profesyonel olarak çalışabilirsiniz. Polonya’da master yaptığınız alanda çalışarak  deneyim elde edip hem de eğitim maliyetinizi geri kazanabilirsiniz.

Polonya Yüksek Lisans Kabul Şartları

Polonyada yüksek lisans şartları için ALES sınavına girmenize gerek yok. Türkiye’de 4 yıllık bir lisans programını bitirmiş olmanız yeterli. Polonyada yüksek lisans başvuruları değerlendirilirken öğrencinin lisans diploması ve lisans transkripti dikkate alınır. Başvuru yapılan yüksek lisans bölümü ile lisans bölümünüzün kredi ortaklığı önemlidir. Polonya yüksek lisans not ortalaması bir çok bölümde 2.50 dir. Daha düşük not ortalamaları da değerlendirilmeye alararak kabul edebilen üniversiteler mevcuttur.

Polonya’da yüksek lisans nasıl yapılır sorusunun cevabı;  polonya master şartları nı sağlayarak gerekli olan belgeleri ( lisans diploması, lisans transkripti vb.) Polonya yüksek lisans başvuru tarihleri Nisan- Temmuz arasında ve ya ara dönem Kasım – Ocak arasında uygun Polonya master programları seçilerek ilgili üniversiteye yapılır. Polonya master başvuru tarihleri bazı üniversitelerde  farklıdır.

Polonya yüksek lisans programları İngilizce ve ya Polonya’nın anadili olan lehçe olarak sunulmaktadır. Dil seviyesi yeterli olmayan adaylar için önce şartlı kabul alınarak seçilen eğitim diline göre İngilizce ve ya Lehçe  hazırlık eğitimine başlanır. Üniversite bünyesinde alınan hazırlık eğitimi sonrası öğrenci hazırlığı aldığı üniversitede Polonya Yüksek  eğitimine başlayabilir. Polonya master için gerekli İngilizce seviyesi değişmekle birlikte genelde  IELTS 6 ve üzeri ve ya TOEFL 80 ve üzeridir.

Polonya Yüksek Lisans Ücretleri

Polonya Yüksek Lisans maliyetleri eğitim dili İngilizce olan diğer ülkelere göre çok daha uygundur. Polonya’da Lehçe üniversite eğitimi İngilizce eğitime göre daha ekonomiktir. Polonya’da ingilizce master veren üniversiteler  Avrupa ve Amerika’daki bir çok üniversitede daha üst sırada ve daha ekonomiktir. Polonya yüksek lisans harç ücretleri, Polonyada İngilizce master  yıllık 3.000 Euro ile 5.000 Euro arasında değişmektedir.

Polonya Yüksek Lisans Hazırlık ve Master Fiyatları ( Yıllık)

Polonya Hazırlık Kursu Ücreti ( İlk Yıl)                    1500 – 3500 Eur

Polonya Yüksek Lisans Harcı ( Sonraki Yıllar )       1500 – 13.000 Eur

(Lehçe program ücretleri ekonomiktir, Polonya’da Tıp içerikli bölümler 9.000- 13.000 Eur civarındadır.)

 

Polonya Yaşam Giderleri ( Aylık )

Polonya Konaklama                                    130 – 300 Eur

Polonya Sağlık Sigortası                               10 –   12  Eur

Polonya Ulaşım                                             15  –  20  Eur

Polonya Beslenme ve Diğer masraflar      100- 200 Eur

Polonya Toplam maliyet                           255 –  532 Eur

 

Polonya yüksek lisans vize başvuru kabul alındıktan sonra yapılır, Polonya vize sonuçlanma süresi 1 hafta ile 1 ay arasında değişebilir. Dolayısıyla Polonya’da eğitime başlamadan işlemlerinizi sonuçlandırmak için başvuru tarihleri açıldığı gibi başvuru yapmanızı öneririz.

Polonyada yüksek lisans bursu alarakeğitim maliyetlerinizi karşılmanız Polonyada burslu master yapmanız mümkün, tabi  Polonya master bursu için lisans ortalamanızın ve dil seviyenizin çok iyi olması gerekir. Polonya devlet burslarından da faydalanabilirsiniz. Polonya yüksek lisans bursu için eğitim aldığınız Polonya yüksek lisans programında dereceye girmeniz ve ya ilgi çekici ve önem verilen bir konuda akademik bir projeniz olması gerekir. Burs miktarı, süresi ve şartları burs veren kuruma göre değişmektedir.

 

Polonya Yüksek Lisans Çalışma İzni

Polonyada master yaparken çalışmak mümkün. Hazırlık sonrası Polonya master başvuru sonuçlanıp Polonya  master eğitimi başlayan öğrenci part time çalışma hakkına sahip olur. Polonya’da yüksek lisans eğitimi  tamamlandığında da 2 yıl tam zamanlı  çalışma izni vardır. Polonya’da master yaptığınız alanda ,  profesyonel olarak ç çalışarak  deneyim elde edip hem de eğitim maliyetinizi geri kazanabilirsiniz.  Polonya konum olarak Avrupa’nın merkezinde bir ülkedir,  uluslararası firmaların çoğu diğer Avrupa ülkelerine göre maliyetler daha düşük olduğundan  Polonya’da bir şubelerin ve ya genel merkezini  Polonya’da bulundurur. Polonya’da bulunan Uluslararası firmalar, Türkiye pazarına da hitap edebilmek ve hakim olabilmek için Türkçe bilen Personel aramakta. İngilizcenizin yeterli olması ve Türkçe biliyor olmanız  Polonya’da bir çok firma için avantaj.

 

Polonya Master Bölümleri

Polonya yüksek lisans bölümleri arasında en popüler olanlar Polonya psikoloji master, Polonya hukuk master, Polonya klinik psikoloji master. Ayrıca işletme, finans ve pazarlama yüksek lisans programları ve Polonya’da mühendislik yüksek lisans programları da  çok tercih edilmektedir.

Polonya  Üniversiteleri

Polonya Yüksekokullar ve Üniversiteler

Varşova Üniversitesi

Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)

Varşova Teknoloji Üniversitesi

Varşova Kozminski Üniversitesi

Varşova Ekonomi Üniversitesi

Varşova Lazarski Üniversitesi

Jagiellonian Universitesi

Kracow Teknoloji Üniversitesi

Kracow Ekonomi Üniversitesi

Lodz Üniversitesi

Lodz Teknik Üniversitesi

Lodz Tıp Üniversitesi

Poznan School of Form

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Poznan Tıp Üniversitesi

Poznan Ekonomi Üniversitesi

Wroclaw Üniversitesi

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Wroclaw Tıp Üniversitesi

Vincent Pol Üniversitesi

Tercih ve niteliklerinize uygun Polonya üniversiteleri ile ilgili Polonya yüksek lisan  başvuru, Polonya konaklama  ayarlanması, Polonya vize işlemlerinizin yapılması, Polonya vizesi sonrası uçak biletinizin ayarlanması, Polonya karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel Polonya yüksek lisans danışmanlık hizmeti almak için DER Polonya yurtdışı eğitim danışmanlığı ile  irtibat kurabilirsiniz.