UKRAYNA’DA OKUMAK

Ukrayna’da okumak ve Ukraynada Üniversite eğitimi için Lise diploması yeterli! Ukraynada Eğitim için Türkiye’de üniversite sınavına girme ve ya kazanma şartı yok !  Dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan Ukrayna Üniversiteleri bulunmakta!

Ukraynada Üniversite

Ukrayna’da eğitim alırken Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerinde lisans eğitimi almış olacaksınız. Ukrayna üniversiteleri nin  kalitesi ve akademik kadroları Sovyetler birliğinin bilim alanında sahip olduğu geniş ve köklü potansiyeline kadar uzanmaktadır.  Ukrayna üniversiteleri  yakaladıkları eğitim standartlarını  her an yükselterek, edindikleri birikimi öğrencilere aktarmaktadır. Ukraynada okumak öğrencileri hem eğitim hem de kültürel açıdan çok geliştirir.

Ukrayna üniversiteleri, dünyaca kabul görmüş bilim adamlarını yetiştirmişlerdir.  Sikorsky helikopterlerinin tasarımcısı Igor Ivanovich Sikorsky ‘i Ukrayna üniversitelerinden mezun olmuş bir bilim insanı olarak örnek verebiliriz.  Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi,  Harkov Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi ve Kharkov Karazin Devlet Üniversitesi , Kiev Taras Shevchenko ve Kiev Politeknik Üniversitesi gibi üniversiteler başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmıştır ve dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Ukraynada üniversite eğitimi almaya çekmektedir.

Ukrayna Üniversite kalitesi Avrupa birliği üniversiteleri ile eştir. Ukrayna Avrupa Birliği’ne henüz tam üye olmasa bile Bologna anlaşması kapsamındaki ülkelerde olduğu için diplomaları Tüm Avrupa Birliğinde tanınmaktadır. Ukrayna’da eğitim avantajları nın en önemlisi Mavi Diploma ile  Ukraynada lisans mezunu öğrenciler  tüm Avrupa ülkelerinde mesleklerini icra edebilir.

Ukraynada maliyetler Türkiye , diğer Avrupa ülkeleri ve dünyanın çoğu ülkesindeki üniversitelerin çok altındadır. Ukraynada lisans eğitimi, Ukrayanda konaklama ve Ukraynada yaşam giderleri olarak toplam maliyetler genel olarak 1.800 USD – 4.500 USD arasındadır. Ukraynada okumak öğrenciler için çok avantajlı olduğu gibi ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyededir. Ukrayna’daki lisans programları nın ücretleri Türkiye’nin bir çok bölgesindenki yaşam giderlerinden bile daha ekonomiktir.

Ukrayna Lisans eğitimi süresi genellikle 4 yıldır. Diş Hekimliği, Eczacılık programları 5 yıl, Tıp programları ise 6 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programları ise 1,5 yıldır.

Ukraynada Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Ukrayna üniversite eğitimi için sınav şartı aranmıyor. Lise diploması ve lise not dökümü Ukrayna Üniversite başvuru için yeterli . İlk yıl tercih edilen bölüme göre İngilizce, Rusça ve ya Ukraynaca hazırlık eğitiminin ardından istediğiniz üniversitede, tercih ve nitelikerinize uygun  bölümü okuyabilirsiniz. Bazı Ukrayna üniversite ve bölümleri hazırlık bitirme aşamasında ilgili bölüm içerikli bir sınava tabi tutabilir. Tıp , mühendislik gibi bölümlerde fen ve matematik, ve mimarlık gibi bölümlerde çizim vb. Bu dersler hazırlık eğitimi içerisinde dil eğitimi ile birlikte öğrenciye verilir.

Ukraynada üniversite kayıtları ne zaman sorusunun cevabı ; Ukrayna’da hazırlık programları genellikle Eylül’ün 15 itibari ile eğitime başlamaktadır. Ukraynada hazırlık eğitimi için başvurular genelde Mayıs itibari ile açılır ve Temmuz ayı sonuna kadar kayıt yaptırılabilir, tabi bu tarih başvuru yapılacak üniversitenin kontenjan durumuna göre daha uzun ve ya kısa olabilir. Ukraynada Eylül / Ekim başlangıçlı hazırlığı kaçıran öğrenciler için daha yoğun ders programı içeren ara dönem hazırlık programı açan üniversiteler de mevcuttur. Haziran sonu gibi Ukraynada hazırlık eğitimi tamamlanıp öğrenci hazırlık bitime sertifikasını alır ve lisans programlarına kesin kayıt işlemi yapılır. Eylül ayı itibariyle öğrenciler Ukraynada üniversite eğitimi ne başlarlar.

Ukraynada üniversite ücretleri

Ukrayna Üniversite fiyatları genel olarak 1.800 USD – 4.500 USD arasında değişmektedir. Ukrayna’daki lisans programlarının ücretleri üniversiteye, bölüme ve  eğitim diline ( İngilizce – Rusça – Ukraynaca) göre farklılık göstermektedir.

Ukrayna Üniversite Fiyatları ve Bölümleri >>

Ukraynada Üniversite Denklik

Ukrayna’da üniversite eğitimi YÖK’ün denk gördüğü dünyanın ilk 1000 üniversitesinde alındığında,YÖK’ün Öğrenci seviye ve yeterlilik sisteminden muaf olarak direk denklik alabilirisiniz. Fakat ilk 1000 üniversitenin içerisinde olan bir Ukrayna Üniversitesi nde  eğitime başlamıyorsanız , Ukrayna’da üniversite okuma ya  başlarken Türkiye’de de üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Ukrayna üniversiteleri’nin bir çoğu YÖK tarafından tanınmaktadır. Ukraynada Yök’ün tanıdığı üniversiteleri öğrenmek için YÖK e dilekçe ile başvurabilirsiniz. Ukrayna’da tanınan bir üniversite’de okuyarak, mezun olduktan sonra Ukrayna Üniversiteleri denklik için YÖK ‘e başvuru yapabilirsiniz. Yök başvurunuzu değerlendirerek  gerekli bulduğu taktirde Öğrenci Seviye ve yeterlilik sınavına tabi tutabilir.

Ukraynada Lisans Tamamlama

Ukrayna Lisans tamamlama  ve Lisans diploması almak için herhangi bir sınava girmek gerekmiyor. Ön lisans diploması ve ön lisans trankripti Ukrayna Lisans tamamlama başvurusu için yeterli. Türkiyedeki 2 senelik MYO diplomanıza ve bölümünüzün ders içeriğine uygun bölüme Lisans tamamlama başvuru yapmak avantajlıdır.  Türkiye’deki Ön lisans Diplomanızın Ukrayna Üniversitelerinde geçerli olması için denklik işlemleri için başvurunuzu  yapıyoruz. Diploma denklik işlemi; Türkiyedeki ön lisans derslerinizin incelenmesi ve kredilerinizin ne kadarının sayılacağı belirleneceği süreç yaklaşık 3 ile 9 civarı sürebiliyor, bu süreç  devam ederken Ukrayna’da hazırlık sınıfı okuyorsunuz ve Ukraynadaki denklik işleminiz ve hazırlık eğtiminiz sonuçlandığında  Ukraynada Lisans tamamlama eğitimine başlıyorsunuz.

 

Ukrayna Hazırlık Sınıfı

Ukrayna’da üniversite eğitimine başlamadan önce öğrencilerin seçtikleri ve ya seçecekleri bölüme uygun Ukraynada İngilizce hazırlık, Ukraynada Rusça hazırlık  ve ya Ukraynaca  hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir. Ukrayna Rusça bölüm açısından oldukça çok alternatife sahiptir. Ukrayna İngilizce eğitim veren bölümleri de bünyesinde bulundurur ama her bölümde İngilizce eğitim yoktur.

Ukrayna’da hazırlık eğitimi sadece dil eğitimi değildir. Ukrayna hazırlık,  dil ve akademik bölüm içerikli verilmektedir.  Ukraynada eğitim e başlamadan önce öğrenci, hangi alanda lisans eğitimi almak istediğine karar vermeli ve Ukrayna hazırlık sınıfı na seçtiği dile ve bölüme göre başlamalıdır. Örneğin Ukraynada İngilizce tıp okuyacak bir öğrenci Ukraynada İngilizce kursu alırken tıp, fen, biyoloji içerikli dersler de görecektir ve ya Ukraynada  Rusça mühendislik okuyacak bir öğrenci Ukrayna Rusça dil kursu ile birlikte matematik ağırlıklı dersler de görecektir. Hazırlık programını istediğiniz üniversitede alabilirsiniz, Ukrayna hazırlık sertifikaları Ukrayna Milli eğitim bakanlığı tarafından verilmektedir. Önemli olan hangi bölümde okuyacaksanız ona uygun bir hazırlık programında okumuş olmanız gerekmekte .  Yine de tavsiyemiz lisansa devam edeceğiniz üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi almanız. Ukrayna İngilizce dil okulları da ek ders için tercih edilebilir. Ukraynada İngilizce öğrenmek  tıp ve diş hekimliği bölümlerinde lisans yapmak isteyen öğrenciler tarafından daha çok tercih edilir.

Ukrayna Hazırlık Sınıfı için 4 seçenek vardır;

Tıp, biyoloji ve ziraat

Mühendislik, teknoloji

Ekonomi

Sosyal ve İnsani bilimler

 

 Ukrayna Hazırlık Fiyatları

Ukrayna hazırlık sınıfı ücretleri; sadece Ukrayna eğitim ücreti olarak değil ilk yıl için cep harçlığı dışında hemen hemen  tüm masrafları içerecek şekilde paket olarak sunuyoruz. Ukrayna hazırlık ücretleri paket fiyatları üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Genelde 3000-  4700 USD civarındandır.

Ukrayna Rusça Hazırlık ve ya Ukrayna İngilizce Hazırlık paketi ne dahil olanlar;

1 yıl hazırlık eğitimi ücreti, 1 yıllık devlet yurdu konaklaması ( 3-4 kişilik odalarda), 1 yıllık oturum izni, 1 yıllık devlet sağlık sigortası, Evrakların tercümesi ve noter işlemleri, Vize ücreti, Seyehat sağlık sigortası, Okul kabul mektubunun başvurusu ve harç ücreti, Okul kayıt ücreti, Uçak bileti tek yön (istanbul veya Ankara Çıkışlı), Ukrayna’da kullanılabilir telefon hattı, Havalimanı karşılama, Oryantasyon, hazırlık sonrası 1. sınıf kayıt işlemlerinin yapılması,Ukrayna ve Türkiye ofislerinden danışmanlık

Ukraynada Üniversite Bölümleri

Ukrayna Üniversiteleri bölümleri arasında en çok tercih edilen tıp, diş hekimliği , eczacılık , bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, inşaat mühendisliği, mimarlık, psikoloji, işletme bölümleridir. Ukraynada Üniversite bölümleri  eğitim dili İngilizce, Rusça ve ya Ukraynaca olabilmektedir.

Ukrayna Üniversiteleri

Harkov Karazin Üniversitesi >>

Harkov Teknik Üniversitesi >>

Harkov Havacılık Üniversitesi >>

Harkov Yapı ve Mimarlık Üniversitesi >>

Harkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi >>

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi

Kiev politeknik Üniversitesi

Kiev Tıp Üniversitesi

Kiev Havacılık Üniversitesi

Odessa Tıp Üniversitesi

Odessa Denizcilik Akademisi

Odessa Politeknik Üniversitesi

Ukraynada Okumak

Ukraynada okumak için tercih ve niteliklerinize uygun Ukrayna üniversiteleri ile ilgili Ukrayna lisans başvuru yapılması, Ukrayna konaklamanızın ayarlanması, Ukrayna vize işlemlerinizin yapılması, Ukrayna vizesi alındıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, Ukrayna karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel danışmanlık hizmeti almak için DER yurtdışı eğitim danışmanlık ile  irtibat kurabilirsiniz.