Polonya’da Üniversite

Polonyada üniversite okumak çok avantajlı! Polonya üniversiteleri kalitesi, fiyatları ve yaşam masrafları avantajı ile her geçen yıl daha da popülerleşiyor!

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya’da eğitim birçok dünya ülkesine göre çok ekonomik. Polonya üniversite fiyatları genel olarak 1.500 Euro – 4.000 Euro arasında değişiyor. Polonya’da Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık vb. bazı bölümlerde program ücretleri daha yüksektir.

Polonya Üniversiteleri Dünyanın En iyi üniversiteleri arasındadır. Dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde 20 Polonya Üniversitesi vardır. Ayrıca bu üniversitelerin hemen hemen  hepsi YÖK tarafından tanınmaktadır, denklik sorunu yaşamazsınız ve birçok değişik ülkeden gelen uluslararası öğrenci ile birlikte global bir ortamda Polonya’da eğitim alırsınız.

Yurtdışında eğitim almak ufkunuzun tahmin edemeyeceğiniz kadar genişlemesini sağlar. Polonya’da Eğitim alırken Avrupa’da yaşayarak Schengen vizesi ile Tüm Avrupa’yı gezerek da serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız. Polonya’da eğitim aldığınız üniversite ile birlikte yaşadığınız şehir ve çevrenin size sunduğu kültürel olanaklar kişisel gelişim ve vizyonunuzu genişletir ve iş hayatında bir çok adayı geride bırakırsınız.

Polonya’da üniversite okumak ve çalışmak mümkün. Polonya’da lisans eğitimi alırken öğrencilerin partime çalışma izni vardır. Polonya, Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkelerinden biridir. Polonya Avrupa Birliği üyeliği sonrası ekonomik atılım ile global şirketlerin merkezlerinin taşındığı bir bölge oldu. Polonyada Üniversite Okuyanlar Mezuniyet sonrası 2 sene tam zamanlı çalışma hakkını aktif kullanabilir.

Polonya’da Üniversite Eğitimi üniversitelerin çoğunda İngilizce olarak verilmektedir. Ayrıca Polonya’nın anadili Lehçe dilinde de bölümler vardır. Lehçe dil hazırlık ve lehçe bölümlerin ücretleri Polonya’da İngilizce eğitime göre daha ekonomiktir. Polonya’da lisans eğitimi için İngilizce ve ya Lehçe seviyesi yeterli olmayan öğrenciler ilk yıl hazırlık eğitimini üniversitelerin bünyesinde ve ya özel kursta alabilir.

Polonya üniversite lisans eğitimi genel olarak 3 yıldır. Mimarlık ve bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıl,eczacılık, diş hekimliği, psikoloji bölümleri 5 yıl, tıp bölümleri ise 6 yıldır.

Polonyada Üniversite Okuma Şartları

Polonya’da Üniversite okumak için lise mezunu olmak yeterli. Polonya üniversite başvuru için Türkiye’de üniversite sınavında başarılı olma ve ya bir üniversiteye yerleştirilme şartı yoktur. Polonyada lisans şartları nın diğer dikkat edilmesi gereken hususu; Polonya’da eğitim için başvuru yapılırken lisede alınan dersler, başarı durumu, yeterlilikler ve hedefler dikkate alınmalıdır. Örneğin Polonya’da tıp okumak için sayısal bölüm mezunu olmanız ve lise not ortalamanızın iyi olması gerekir. Polonya Lisans başvuru için lise diploması ve lise not dökümü yeterli olmaktadır.  Polonya’da Tıp, Polonya’da mimarlık, Polonya’da mühendislik gibi bölümler için dil hazırlık sonrası  bölüme göre matematik, fen ve ya çizim içerikli giriş sınavı yapılmaktadır.

Polonyada Üniversite Hazırlık  

Polonya’da hazırlık, kabul veren üniversite bünyesinde ve ya özel kurslarda tercih edilen eğitim diline göre İngilizce ve ya Lehçe olarak alınabilir. Üniversite bünyesinde alınan hazırlık kursu tamamlandığında öğrenci hazırlığı aldığı üniversitede Polonya Lisans eğitimine başlayabilir. Özel kursta hazırlık alan ve ya hazırlığı tamamladığı üniversiteden başka bir üniversitede okumak isteyen öğrenci, başvuru için IELTS 6 ve üzeri ve ya TOEFL 70 ve üzeri puan almalı ve lise diploması, transkript belgeleri ile birlikte TOEFL / IELTS skorunu da Polonya üniversite başvurusunda sunmalıdır.

Polonya Üniversite Başvuru Tarihleri

Polonya üniversiteleri başvuruları genellikle Nisan – Mayıs aylarında başlar ve 15 Temmuz’a kadar devam eder.  Başvuruları daha uzun süren üniversiteler de vardır. Polonyada Üniversiteler ne zaman açılıyor un cevabı  Polonya’da eğitim genellikle Eylül Ekim aylarında başlamaktadır. Bazı  üniversite bölümler için ara dönem  başvuruları da mümkündür, genellikle başvuruları Kasım – Ocak arasıdır ve eğitim Mart başında başlar.

Polonyada Üniversite Masrafları

Polonyada Üniversite fiyatları yıllık  1500 Eur ile 12.000 Eur arasında değişmektedir. Lehçe bölümler ekonomiktir ve fiyatları düşüktür. Polonyada İngilizce  İşletme, Polonyada psikoloji, mühendislik vb. bölüm ücretleri 3000 – 4500 Eur civarındadır. Polonyada tıp içerikli bölüm ücretleri  9.000 – 13.000 Eur civardındadır. Polonyada masraflar ;  konaklama, beslenme, ulaşım, sağlık sigortası vb yaşam giderleri olarak aylık 250 – 500 Euro civarındadır.

Polonya Üniversite Ücretleri

 

Polonya Hazırlık ve Üniversite Harç Giderleri ( Yıllık)

Hazırlık Kursu Ücreti ( İlk Yıl)              1500 – 3500 Eur

Üniversite Harcı ( Sonraki Yıllar )       1500 – 13.000 Eur

 

Polonya Yaşam Giderleri ( Aylık )

Konaklama                                    130 – 300 Eur

Sağlık Sigortası                               10 –   12  Eur

Ulaşım                                             15  –  20  Eur

Beslenme ve Diğer masraflar      100- 200 Eur

Toplam                                          255 –  532 Eur

 

Polonya burslu üniversite okumak mümkündür. Polonya burs için belli kriterleri olan bir ülkedir.  En önemli burs kriteri yüksek not ortalamasıdır, bilimsel araştırmanız için de burs kazanabilirsiniz. Polonyada üniversite burs için yaş aralığı, burs verilecek bölümler, not ortalaması, burs miktarı ve süresi  yurtdışı burs, hibe ve yardım veren kurum tarafından belirlenir. Yurt dışında eğitim gören Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerine KYK tarafından geri ödemeli olarak öğrenim kredisi verilmektedir.

 

Polonya Lisans Tamamlama

Polonyada lisans tamamlama  başvurusu için Türkiye’den  Önlisans diploması almış olmanız yeterli.  Ön lisans derslerinin ne kadarının sayılacağı hazırlık sonrası Plolonya’da lisans eğitimine başlayınca netleşir. Nisan – Temmuz arası Polonya üniversiteleri başvuruları başladığında Polonya lisans tamamlama başvurusu yapılabilir. Ve ya ara başvurularda Kasım- Ocak arasında başvuru yapılabilir. Polonya lisans tamamlama ücretleri üniversite harçları ile aynıdır. İngilizce bölümler 3000 – 4500 Eur değişir. Polonyada lisans tamamlama ücretleri tıp içerikli bölümlerde 9.000 – 13.000 Eur arasındadır.

Polonya Üniversite Bölümleri

Polonya lisans bölümleri arasında en popüler olanlar Polonya’da psikoloji, Polonyada bilgisayar mühendisliği, Polonya’da mimarlık, Polonyada makine mühendisliği, Polonyada işletme ve Polonya’da Tıp, Polonya’da diş hekimliği bölümleridir.

Polonyadaki Üniversiteler

Polonya Üniversiteleri

Varşova Üniversitesi (İlk 1000 de) >>

Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)

Varşova Teknoloji Üniversitesi

Varşova Kozminski Üniversitesi

Varşova Ekonomi Üniversitesi

Varşova Lazarski Üniversitesi

Jagiellonian Universitesi

Kracow Teknoloji Üniversitesi

Kracow Ekonomi Üniversitesi

Lodz Üniversitesi

Lodz Teknik Üniversitesi

Lodz Tıp Üniversitesi

Poznan School of Form

Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Poznan Tıp Üniversitesi

Poznan Ekonomi Üniversitesi

Wroclaw Üniversitesi

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Wroclaw Tıp Üniversitesi

Vincent Pol Üniversitesi

 

Tercih ve niteliklerinize uygun Polonya üniversiteleri ile ilgili Polonya üniversite başvuru yapılması, Polonya konaklama nızın ayarlanması, Polonya vize işlemlerinizin eksiksiz şekilde yapılması, Polonya vizesi alındıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, Polonya karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel Polonya yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti almak için DER Polonya yurtdışı eğitim ile  irtibat kurabilirsiniz.