Ukrayna’da Yüksek Lisans

Ukraynada yüksek lisans yapmak için lisans mezunu olmanız yeterli, Ukrayna yüksek lisans fiyatları ve yaşam maliyetleri çok ekonomik!

Ukrayna’da Yüksek Lisans Yapmak

Ukraynada Yüksek lisans avantajları nın en önemlisi, mezuniyet sonrası mavi diplomanız ile tüm Avrupa Ülkelerinde çalışma hakkınız olmasıdır. Ukrayna Doğu Avrupa’da, Karadeniz’e de kıyısı olan, Rusya, Beyaz Rusya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova’ya komşu, Avrupanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Ayrıca Ukrayna’nın Türkiye’ye yakınlığı ve öğrecileri ziyarete gidecek veliler için turist vizesi olmadan Ukrayna’ya kimlikle giriş yapılabilmesi Öğrencinin Türkiye’de bir şehirde eğitim alıyormuşcasına avantajı vardır.

Ukrayna yüksek lisans programları farklı alanlarda eğitim imkanı sunmaktadır. İşletmeden Psikolojiye, Ukrayna’da hukuk yüksek lisans tan mühendisliğe kadar bir çok alanda master seçenekleri mevcuttur. Ukraynada master eğitim dili İngilizce ve ya Rusça olabilir.

 

Ukrayna’da Yüksek Lisans Şartları

Ukrayna’da yüksek lisans şartları için Türkiye’den 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak yeterli.  Ukrayna üniversiteleri yüksek lisans kabulu için genelde herhangi bir not kriteri aramıyor, fakat yine de Ukrayna yüksek lisans başvurusu için lisans ortalamanızın çok düşük olmaması gerekir. Ukrayna yüksek lisans şartları not ortalaması olarak üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Ukrayna’da İngilizce yüksek lisans yapabilmek için lisans bölümünüze uygun Ukraynada ingilizce master bölümü seçerek başvuru yapılması gerekir. Ayrıca hazırlıkta başarı göstererek hazırlık sertifikasını almak gerekir.

 

Ukrayna’da Yüksek Lisans Fiyatları

Ukraynada masraflar yıllık eğitim, konaklama ve yaşam giderleri olarak toplam 1.800 USD – 4.500 USD arasındadır. Ukrayna’da yüksek lisans fiyatları eğitim dilinin İngilizce, Rusça ve Ukraynaca olmasına göre ve Üniversiteye göre değişir. Ukrayna master maliyetleri  Türkiye’nin bir çok bölgesindeki yaşam giderlerinden daha ekonomiktir.

Ukrayna  yüksek lisans burs imkanı da vermektedir. Ukrayna Milli Eğitim bakanlığı Burs şartları ve burs verilen ülkeler, burs verilen yüksek lisans bölümleri dönem dönem değişmekle birlikte, Ukrayna yüksek lisans bursları  başvurusu için iyi bir not ortalaması, iyi bir dil seviyesi, sosyal, kültürel, sanatsal donanımlarınızı ve hedeflerinizi içeren motivasyon mektubu gerekmektedir.

Ukrayna Yüksek Lisans Denklik

YÖK DENKLİĞİ ve YÖK tarafından TANINMA farklı konulardır. Yurtdışı Üniversite nin Yök tarafından tanınması üniversitenin nitelikleri ve kalitesi ile ilgilidir. Yök denkliği ise yurtdışı eğitim sonrası YÖK e yapacağınız başvurusu sonrası netleşecek bir durumdur. Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi alacağınız üniversitenin Yök Tarafından tanınma durumunu Ukrayna’ya gitmeden önce YÖK’e dilekçe ile sorabilirsiniz. YÖK tarafından tanınan üniversitelerden mezun olduğunuzda Ukrayna Yüksek Lisans Denklik başvurunuzu YÖK ilgili mevzuata göre değerlendirilir ve bir süreç sonunda tamamlar.

Ukrayna’da Yüksek Lisans Hazırlık

Ukrayanada İngilizce hazırlık eğitimi içeriği sadece Ukraynada İngilizce kursu olarak verilmez. Yüksek Lisans yapacağınız alana göre dil ve bölüm temel dersleri içerikli olarak verilir. Örneğin Ukraynada  İşletme yüksek lisans yapacak bir öğrenci Ukraynada İngilizce kursu alırken ekonomi içerikli dersler de görecektir ve ya Ukraynada  Rusça yüksek lisans mühendislik okuyacak bir öğrenci Ukrayna Rusça dil kursu ile birlikte matematik ağırlıklı dersler de görecektir. Ukraynada İngilizce öğrenmek için üniversite ortamı dışında çok fazla pratik imkanı yoktur fakat Ukrayna İngilizce bilen kişi nüfusuna sahiptir, eğitim oranı yüksek bir halkı vardır. Ukrayna İngilizce dil okulları da ek ders için tercih edilebilir. Ukrayna Rusça nın ana dil gibi konuşulduğu bir ülkedir. Rusça Yüksek lisans bölüm alternatifleri çok daha fazladır.

Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna Yüksek Lisans Bölümleri

Harkov Karazin Üniversitesi

Harkov Teknik Üniversitesi

Harkov Havacılık Üniversitesi

Harkov Yapı ve Mimarlık Üniversitesi

Beketov Mimarlık ve Şehir Planlamacılığı Üniversitesi

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi

Kiev politeknik Üniversitesi

Kiev Tıp Üniversitesi

Kiev Havacılık Üniversitesi

Odessa Tıp Üniversitesi

Odessa Denizcilik Akademisi

Odessa Politeknik Üniversitesi

 

Ukraynada Yüksek Lisans

Tercih ve niteliklerinize uygun Ukrayna üniversiteleri ile ilgili Ukrayna yüksek lisans başvuru yapılması, Ukrayna konaklama nızın ayarlanması, Ukrayna vize işlemlerinizin yapılması, Ukrayna vizesi alındıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, Ukrayna karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel Ukrayna eğitim danışmanlığı hizmeti almak için DER Ukrayna yurtdışı eğitim  ile  irtibat kurabilirsiniz.