Avusturya’da Üniversite Eğitimi

Avusturyada Üniversite Okumak çok büyük bir fırsat; Dünyanın en iyi üniversitelerinde ekonomik ve prestijli eğitim imkanları ile geniş kariyer imkanlarına sahip olun!

Avusturya’da Üniversite

Geleceğinize yapacağınız en büyük ve en önemli yatırımlardan biri Avusturya’da üniversite eğitimi almaktır. Avusturya fiyatları hem yaşam olarak hem de Avusturyada üniversite ücretleri olarak bir çok ülkeye göre çok uygundur. Avusturya üniversiteleri dünya üniversiteler arası akademik sıralamalarda her yıl ilk 500’de yer almaktadır. Avusturya’nın başkenti ve en çok tercih edilen şehri ve üniversitesi Viyana Üniversitesi  dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olup, dünyada 60., Avrupa’da 10. sıralarda yer almaktadır.

Avusturya Üniversiteleri Kabul Şartları

Avusturya’da üniversite eğitimi almanın en önemli şartı, Avusturyada’da okumak istediğiniz bölüme Türkiye’deki üniversite sınavında yerleşmeniz gerektiğidir. Avusturya’da lisans eğitimi için, üniversite sınavında Türkiye’de özel, devlet ve ya vakıf üniversitelerin’de ya da KKTC’de 4 yıllık örgün öğretim uygulayan bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. ÖSYM tarafından yerleştirmeniz yapılan fakülte ve bölüme paralel olarak Avusturya üniversitelerine geçişiniz yapılabilmektedir. 2 yıllık yüksek okullara ve açıköğretim programlarına yerleştirilen öğrencilerin Avusturya üniversitelerine kayıtları kabul edilmez.

Avusturya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

  • 4 Yıllık Lise diploması
  • ÖSYS sonuç / yerleştirme belgesi
  • A2 düzeyinde Almanca dil yeterliliği belgesi
  • Pasaport

Avusturya üniversite kayıt işlemlerinize başlamak için, ÖSYM Yerleştirme belgenizin gelmesini ya da kazandığınız üniversiteye kayıt işlemlerinizin tamamlanmasını beklerseniz maalesef Avusturya üniversiteleri son başvuru tarihlerini kaçırabilirsiniz.

Avusturya Üniversiteleri Başvuruları (Haziran – Eylül Arası ) Avusturya’da üniversite okumak için karar verdiyseniz Türkiye’deki üniversite sınav tercih aşamasında tercihlerinizin Avusturya üniversitelerine kabulü için uygunluğunu değerlendirerek işlemlerinize başlıyoruz. Bu dönemde genellikle;  Lisans, yatay geçiş ve yüksek lisans başvuruları yapılmaktadır.  1 Eylül öncesi ön başvuruda bulunup, yetişmeyen gerekli evrakları daha sonra da  tamamlayabilirsiniz. Bu size çok önemli zaman kazandırarak dönem kaybetme riskinizi en aza indirir. Ayrıca Türkiye’de kazandığınız/ yerleştiğiniz üniversiteye kayıt yaptırıp öğrenci belgesi sağlama gerekliliğini de ortadan kaldırır. Erken başvuru yapmak, işlemlerinizin sonuçlanma süresini önemli oranda değiştirir.  Avusturya oturum vizesi süreç ve sonuçlanma zamanına göre Avusturya’da Almanca hazırlık eğitimi tarihi değişebilmektedir.

Avusturya Üniversiteleri Başvuru  ( Ocak- Şubat Arası ); Avusturyada üniversite okumak için genellikle bu dönemde Avusturya yatay geçiş ve Avusturya yüksek lisans başvuruları yapılmaktadır.  1 Şubat öncesi başvuruda bulmak gerekmektedir. Bu dönemde yapılan başvurularda ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme kayıt yaptırmış ve öğrenci belgesi almış olmanız gerekmektedir. Avusturya’da yüksek lisans başvurularında ise ALES sınavından minimum 55  puan gerekmektedir.  Ayrıca  lisans bölümünüz ile aynı bölüme yüksek lisansa  başvuru yapılabilir. Buna ek olarak, bazı Üniversiteler için, Türkiye`deki her hangi bir üniversitede Yüksek Lisans yapma hakkına sahip olduğunuza dair bir belge gerekir.

Avusturya başvuru, kabul ve vize işlemleri, uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir. Avusturya Üniversite kabul işlemleri  başvurular kapandıktan sonra değerlendirilmeye başlar ve ortalama 8-12 hafta sürebilir.  Sonrasında vize süreci için ayrı bir değerlendirme yapılır ve vize başvuru su yapıldıktan sonra sonuçlanması 6 aya kadar sürebilir.

Avusturya’da Üniversite Eğitimi

Avusturya’da Lisans Eğitimi 3 yıl, Avusturya yüksek lisans ise 2 yildir. Avusturya üniversiteleri denkliği  tüm dünyada vardır. Avusturya üniversiteleri Eğitim dili Almancadır. Almanca bilmeyen öğrenciler, Lisans eğitimine başlamadan önce bir yıl boyunca, Üniversitelerin anlaşmalı olduğu kurslarda Almanca hazırlık eğitimi alırlar. Kursu başarıyla tamamladıktan sonra, lisans eğitimine başlarlar.

Avusturya’da Lisans Eğitimine başlayabilmek, Avusturyada üniversite okumak için mutlaka B2 seviyesinde Almancaya ihtiyaç vardır. Avusturyada Üniversiteler, Almanca bilgisi olmayan öğrencilere şartlı kabul verir. Yani öğrenciyi Almanca öğrenmek şartıyla kabul eder. Genelde öğrenciler Almanca Eğitimini Üniversitelerin anlaşmalı olduğu kurslarda alırlar. Bu kurslar; WIHOK, Orient ve VWU kurslarıdır. Öğrenci Bu kurslarda Eğitim görüp C1 sertifikası alınca, Avusturya’da Lisans Eğitimi başlar.

 

Avusturya’da Üniversite Fiyatları

Avusturya’da Almanca hazırlık kurslarının dönemlik harçları 1180 euro’dur. Türk Vatandaşları için Avusturyada üniversiteler dönemlik 750 Eur harç ücreti almaktadır. AB vatandaşı öğrenciler için Avusturya devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Ayrıca Avusturya gelişmiş bir Avrupa Ülkesi olmasına rağmen, yaşam masrafları bir öğrenci için oldukça uygundur.

 

Avusturya Hazırlık ve Üniversite Harç Giderleri
(Yıllık)
 
Hazırlık Kursu Ücreti (ilk yıl)2360  €
Üniversite Harcı (sonraki yıllar)1500  €

 

Avusturya Yaşam Giderleri ( Aylık )

 
Konaklama320-470  €
Sağlık Sigortası50  €
Ulaşım15  €
Beslenme ve Diğer Masraflar200-300  €
AYLIK TOPLAM585-835  €

 

Avusturya’da Üniversite Okurken Çalışmak

Avusturya öğrenci çalışma izni, Avusturyada üniversite okumak  isteyen Türk öğrenciler için çok büyük bir avantajdır. Almanca hazırlık sonrası öğrencilerin Avusturya’da çalışma izni haftada 20 saatir. Avusturya lisans eğitimi öğrencilik döneminde kazanılan iş tecrübeleri ,eğitim sonrası iş ve kariyer hayatında artı puan olarak geri döner. Avusturya’da üniversite sonrası çalışma imkanı da mümkündür.  Üniversite Eğitimi tamamlandıktan sonra öğrenci bir yıl içerisinde kendi bölümüyle ilgili bir iş bulursa, Avusturya da oturum hakkına sahip olur.

 

Avusturyada Lisans Tamamlama

Avusturya Lisans Tamamlama için 2 yıllık ön lisansını Türkiye’de tamamlamış olan öğrencilerin DGS sınavını kazanarak, Türkiye’de ÖSYM tarafından istediği ve ya Avusturya’da okumak istediği bölüme yerleşerek Avusturya’da lisans tamamlama başvuru hakkı oluşur.

Avusturya Yatay Geçiş

Avusturya Üniversitelerine yatay geçiş yaparak Avusturya’da  üniversiteye devam ederek dünya standartlarında ve ekonomik koşullarda eğitim almak mümkün. Avusturya üniversitelerine geçiş ile Dünya’daki ve Avrupa’daki en iyi üniversitelerde eğitim alabilirsiniz. Avusturya  yatay geçiş başvuruları genellikle Hazırlık, 1.ve 2. Ve 3. sınıf öğrencileri için uygundur. Avusturya üniversite başvuru kabul edildikten sonra Almanca hazırlık sonrası lisans eğitimine başlamadan önce Türkiye’de aldığınız lisans derslerinin bir kısmını saydırarak devam edebilirsiniz. Kredilerin ne kadarının sayılacağı Avusturya’da belli olur. Avusturya yatay geçiş başvurusu için ; Lise diploması, ÖSYS Sonuç Belgesi, Üniversite öğrenci belgesi ve Transkript gerekmektedir.

Avusturya Üniversite Bölümleri

Avusturyada üniversite okumak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken en önemli konulardan biri Avusturya Üniversite bölümleri üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir. Örneğin Avusturyada mühendislik okumak isteyen bir öğrenci Viyana Teknik Üniversitesi, Graz Teknik Üniversitesi gibi Teknik üniversitelerde okuyabilir. Avusturya’da psikoloji okumak için öğrenci Viyana üniversitesinde eğitim alabilir. Avusturyada mimarlık eğitimi Viyana Teknik Üniversitesindedir. Dolayısıyla Avusturyada mimarlık okumak için Viyana Teknik Üniversitesine başvuru yapılır. 

Avusturya’da Yüksek Lisans >>

Avusturya Üniversiteleri

viyana ekonomi üniversitesi

Viyana Ziraat Üniversitesi

Viyana Tıp Üniversitesi

Graz karl Franzes Üniversitesi

Salzburg Üniversitesi

Graz Teknik Üniversitesi

Yurtdışında master

Linz Johannes Kepler

Innsbruck Leopold Franzes Üniversitesi

Leoben Üniversitesi

Klagenfurt Üniversitesi

Avusturya’da Üniversite Okumak

Tercih ve niteliklerinize uygun Avusturya üniversiteleri ile ilgili Avusturya lisans başvuru yapılması, Avusturya konaklama ayarlanması, Avusturya vize danışmanlık işlemlerinizin yapılması, Avusturya vizesi alındıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, dilerseniz Avusturya karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel Avusturya eğitim danışmanlığı hizmeti almak için DER Avusturya yurtdışı eğitim danışmanlığı ile  irtibat kurabilirsiniz.