Rusyada Üniversite

Rusyada üniversite okumak maliyetinin düşük olmasının yanı sıra; eğitim kalitesi, tarihi kentleri, zengin kültür ve tarih mirası ile güzel bir yurtdışı eğitim alternatifidir! Rusya Üniversiteleri için ilk yıl Rusça Hazırlık eğitimi alarak dünyanın en çok konuşulan 6 dilinden birini öğrenebilirsiniz. Doğu Avrupa’da en çok konuşulan dili Rusçadır..

Rusyada Üniversite Okumak

Rusya üniversite eğitimi  için son yıllarda tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Rusya önde gelen siyasi ve ekonomik güce sahip ülkelerdendir, Amerika, İngiltere, Kanada, Japonya, Almanya, İtalya ve Fransa’nın içinde bulunduğu sekiz büyük devletten birisidir. BM’nin daimi üyesidir. Rusya’da hızlı ekonomik büyüme, ülkenin tüm faaliyet alanlarının gelişmesini sağlamakta ve halkın yaşam standartını yükseltmektedir. Rusya sahip olduğu altın ve döviz rezervine göre dünya üçüncüsüdür. Rusya dünyada en büyük doğalgaz ihracatçısıdır, petrol ihracatında ise ikincidir. Rusya’da son yıllardaki büyük ekonomik ilerleme, gelişen doğalgaz ve petrol sanayisinin gelirlerinin verimli planlanmasından ve kullanılmasından  kaynaklanmaktadır. Rusya üniversiteleri nden mezun olan öğrenciler uluslar arası iş gücü piyasasında taleple ve saygınlıkla karşılanmaktadır.

Rusya’da Eğitim

Rusya’da eğitim için Her yıl GSMH’nın  % 5.4’ü eğitim alanına aktarılmaktadır. Bu rakam gelişmiş devletlerin eğitim ödeneklerine eşittir. Üniversitelere ayrılan ödenekler uygulamalı ders ve bilimsel araştırmalar için orijinal alet alımı, teknik bazın yenilenmesi ve yeni eğitim müfredatının oluşması için kullanılmaktadır.

Rusya’nın yüzölçümü Dünya’nın  %12 sini kaplar. Rus eğitim sitemi dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birisidir. Rusya’da nüfusun %99,6 okur yazardır ve Rusya dünyaya birçok  edebiyatçı ve sanatçı yetiştirmiştir. Nobel ödülüne layık görülen birçok bilim adamına eğitim vermiştir. Rusya üniversite okumak için gelen dünyanın 200 den fazla ülkesinden 110 bin öğrenci barındırmaktadır.

Rusyada lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için Rusya’da mühendislik (nükleer, uçak, makina, kimya, genetik, inşaat), Rusya’da tıp, sosyal bilimler (tarih, siyaset, uluslararası ilişkiler, sosyoloji) , dil bölümleri  caziptir. Rusyada üniversiteler  için başvuran öğrenciler Rusya üniversite bölümleri olarak tıp , mühendislik , iktisat , fen ve sosyal bilim dallarında 500 aşkın meslek arasında seçim yapabilir. Rusyada yüksek okul larda bazı bölümler Rusça , İngilizce ve Fransızca eğitim vermektedir.

NOBEL ödüllü birçok bilim adamı Rusya Üniversiteleri’nde öğrenci yetiştirmektedir. Birçok üniversite ve enstitü dünya çapında üne sahiptir.

Rusya Üniveristeleri

Rusya üniversiteleri sosyal imkanları ve okulların uluslararası imajı oldukça iyidir. Rusyada yüksek öğretim özellikle soğuk savaş sonrasında çok önem kazanmıştır, uluslararası eğitimi ve yabancı öğrencileri bir dışa açılım kapısı olarak gören Rusya’da eğitim ve yabancı öğrenciye büyük önem görmektedir.

Rusya Üniversite Denklik

Rus Devlet Üniversiteleri diplomaları birçok ülkeyi bağlayan hükümetler arası antlaşmalar sayesinde dünyanın tüm ülkelerinde tanınıyor. Bologna anlaşmasına göre Rusya üniversiteleri diplomaları tüm Avrupa ülkelerinde tanındığı gibi Avrupa ülkelerinin üniversite diplomaları da Rusya’da tanınıyor. Rusyada üniversiteler mezun olan başarılı öğrenciye verilen diplomaya ek olarak Avrupa Eki diploması da veriyor. Rusyada Lisans diploması  sayesinde öğrenciler eğitimini veya iş hayatını her hangi bir Avrupa ülkesinde devam ettirebilirler.

Rusya üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır ve Rusya Üniversiteleri Yök Denkliği direkt olan dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 1000 içerisine giren üniversiteler vardır.

Rusyada Üniversite Nasıl Okunur

Rusya’da okumak için lise mezunu olmanız yeterli. Bir çok Üniversite Türkiye’de uygulanan üniversite sınavı ile ilgili her hangi bir belge istemiyor. Rusya üniversite başvuru koşulları üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir. Rusyada üniversite eğitimi dili Rusçadır. Rusya’da lisans eğitimi ne başlamak için Rusça hazırlık eğitimi  sonrası alınan Rusça yeterlilik sertifikası, lise diploması ve lise transkripti dikkate alınır. Rusya’da eğitim dili İngilizce olan bölümler de vardır fakat İngilizce hazırlık eğitimi verilmez, başvuru için İngilizce yeterliliğin kanıtlanması gerekir.

Rusya üniversite başvuru tarihleri Mayıs- Eylül tarihleri arasındadır. Öğrenciler başvuru ve vize sonuçlanma sürecine göre Rusyada hazırlık eğitimi ne  Eylül ,Ekim , Kasım ve Aralık aylarında başlar. 1,5 yıllık Rusça Hazırlık programları da vardır.1,5 yıllık Rusça Hazırlığı kayıtları Aralık – Ocak ayları arasında yapılmaktadır.

Rusya’da Üniversite Fiyatları

Rusya Üniversite Fiyatları yıllık seçilen bölüm ve üniversiteye göre  ortalama 1500 – 4500 USD  arasında değişmektedir. Rusya Üniversiteleri fiyatları sağlık içerikli tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümlerde 8000 USD yi bulabilmektedir.

Rusyada eğitim Ücretleri ne ilave  olarak aylık konaklama, beslenme vb dahil 200- 300 USD masraf olmaktadır.  

Rusya Federasyonu Rusya lisans bursu vermektedir. Akademik başarı, seçilen alanında deneyim, nitelik, mesleki beceri ve başarı; bölgesel, ulusal ve uluslararası olimpiyatlara ve yarışmalara katılım; kamu ve sosyal aktiflik; başta Rusça olmak üzere yabancı dil bilgisi dikkate alınmaktadır.

Rusça Hazırlık Eğitimi

Rusya’da hazırlık eğitimi  tıp ve biyoloji , mühendislik , iktisat ve sosyal bilimler bilimler için ayrı ayrı verilmektedir. Genellikle 8 ay süren Rusya hazırlık programı nın ilk 4 ayında sadece Rusça dil eğitimi verilmekte olup ikinci dönemden itibaren ise seçilen bölüme göre ek dersler verilmektedir. Rusça hazırlık için haftada 25-30 saat ders alan ve okul dışında ders çalışan bir öğrenci Rusçasını 1 yıl içinde  akademik ortamda kullanma seviyesine kadar geliştirebilir. Rusça yabancı dil olarak 1. sınıftan itibaren eğitim boyunca mecburidir.

Rusya Devlet Üniversitelerinden alınan Rusya hazırlık sınıfı sertifikaları Rusya’nın tüm üniversitelerinde geçerlidir. Öğrenciler hangi okul veya hangi bölümde eğitim hayatlarına devam edeceklerine hazırlık sınıfındayken de karar verebilirler fakat lisans veya yüksek lisans eğitimine Rusça hazırlık eğitimi alınan üniversitede devam etmek daha avantajlı olmaktadır.

 

Rusyada Lisans Tamamlama

Rusya lisans tamamlama ve ya Rusya’da lisans yatay geçiş hazırlık eğitimi sonrası mümkündür. Türkiye’de alınan lisans ve ya ön lisans derslerinin ne kadarını sayılacağı Rusya’da hazırlık eğitimi alırken netleşir.

 

 

Rusya’da Üniversiteler

Rusyada Üniversite Bölümleri

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Moskova

Lomonosow Moskova Devlet Teknik Üniversitesi

Moskova Halkların Dostluğu Üniversitesi

Moskova İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

Moskova Havacılık Üniversitesi

Moskova Rusya Yenilik Üniversitesi

St. Petersburg Devlet Üniversitesi

St. Petersburg Politeknik Üniversitesi

St. Petersburg Madencilik Teknik Üniversitesi

Kazan Federal Üniversitesi

Kazan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

Kazan Veterinerlik Üniversitesi

Kursk Devlet Teknik Üniversitesi

Belgorod Üniversitesi

Rusyada Üniversite

Tercih ve niteliklerinize uygun Rusya üniversiteleri ile ilgili Rusya üniversite başvuru yapılması, Rusyada  konaklama nızın ayarlanması, Rusya vize işlemlerinizin yapılması, Rusya vizesi alındıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, Rusya karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel Rusya eğitim danışmanlığı hizmeti almak için DER Rusya yurtdışı eğitim danışmanlığı ile  irtibat kurabilirsiniz.