Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME)


1782 yılında Institutum Geometrico-Hydrotechnicum adı altında kurulan kurumumuz, Macaristan’ın en iyi yüksek öğrenim kurumu olmuş ve uluslararası alanda da tanınmış bir üne sahiptir. Üniversitenin etkinliğinin temeli, profesörlerimizin sadık eğitim aktiviteleri ve öğrencilerimizin çalışkanlığı ve coşkusudur. Bu değerler kurumda eğitimin, bilimsel araştırmanın ve teknolojik gelişimin istikrarını ve sürekliliğini sağlar. Kendini yetenekli ve yetenekli hisseden öğrenciler, üniversite yıllarında zaten çeşitli gelişim projelerine katılabilirler. Çalışmalarına temel dereceden Master yeterliliklerine kadar devam ettiklerinde, bilgi ve becerilerini ince ayarlamayı hedefliyoruz; böylece mükemmel bir geliştirme ve araştırma mühendisi olmalarını sağlıyorlar. Bilimsel çalışmalarına devam etmek isteyenler, mesleki hedeflerine ulaşmak için sağlam bir temel ve yol gösterici bir çerçeve sağlayacak olan doktora derslerine katılabilirler.

Tüm bu fırsatlar, Teknoloji Üniversitesinin Macaristan’ın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olmasını ve yurtdışındaki bilimsel sonuçlarıyla tanınmasını sağlar. Programlarımıza katılan gençlerin sadece mükemmel profesyoneller değil, en geniş anlamda eğitimli kişiler olmaları da önemlidir. Üniversitede entelektüel aktiviteler için çeşitli fırsatlar vardır ve profesörler sadece mesleki becerileri değil, aynı zamanda öğrencilerin algılarını zenginleştirebilecek tutumlarını, değerlerini ve bakış açılarını da aktarma eğilimindedir.

Teknoloji Üniversitesi’nin sekiz fakültesi kendine has özelliklere sahiptir, ancak hepsi olağanüstü eğitim sonuçları hedeflemektedir. Fakülteler, derslerin zaman dilimlerinde anlamak ve incelemek için yeterince geniş olan bu geniş bilimsel alanları kapsar. Nitelikli profesyoneller güçlü teknolojik ve bilimsel temel bilgilere ve ekonomik becerilere sahiptir ve ayrıca yapısal süreçleri çeşitli işlemlere uygulayabilirler.

Geçtiğimiz yıllar, Teknoloji Üniversitesinde edinilen bilgi ve becerilerin iş piyasasına değerli bir pasaport olduğunu kanıtladı. Kurumumuzda Macarca dilinin yanı sıra yabancı dilde de – özellikle İngilizce – çalışma imkanı var. Öğrencilerimiz uluslararası değişim programlarına katılabilir ve özel dil becerileri ve yabancı dillerin iyi bir şekilde öğrenilmesi ve yeni arkadaşlar edinmek için yurtdışında biraz daha uzun veya daha kısa süre harcayabilirler.

Teknoloji Üniversitesi’nin özel atmosferinde, öğrencilerimiz üniversitenin belirli değerlerini takip eder ve bu onlara olabilecek en iyi şeydir! Ben öğrenciyken de aynı şey başıma geldi ve çok verimli ve anlamlı bir profesyonel kariyere başlamak için çalıştı

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesinin Bölümleri ve Eğitim Ücreti

Bölümler (İngilizce) Sömestr Dönemlik
Bölümlere Hazırlık Sınıfları (İngilizce Hazırlık Yok)
Mühendislik Hazırlık Programı – Pre-Engineering 2 3.200 Euro
Mimarlık Hazırlık Programı – General Course 2 3.200 Euro
Lisans Bölümleri (İngilizce)
Mimarlık – Architecture (5. Yılın Sonunda Master Derecesi ile mezuniyet) 10 3.200 Euro
İnşaat Mühendisliği (Civil Engineering) 8 3.200 Euro
Kimya Teknolojileri ve Biyoteknoloji (Chemical Technology and Biotechnology) 7 3.200 Euro
Elektrik Mühendisliği ve Bilişim (Electrical Engineering and Informatics) 7 3.200 Euro
Makine Mühendisliği (Mechanical Engineering) 7 3.200 Euro
Bilgisayar Mühendisliği (Computer Engineering) 7 3.200 Euro
Master Bölümleri
Mimarlık (Architecture) 4 3.500 Euro
Kimya Teknolojileri ve Biyoteknoloji (Chemical Technology and Biotechnology) 4 3.500 Euro
Elektrik Mühendisliği ve Bilişim (Electrical Engineering and Informatics) 4 3.500 Euro
İnşaat Mühendisliği / Hesaplamalı Yapı Mühendisliği 4 3.800 Euro
Makine Mühendisliği 4 3.500 Euro
Doktora – Postgraduate Tuition Fees, leading to Ph.D. or DLA degree 6 4.500 Euro