SZEGED Üniversitesi


Macaristan SZGED Üniversitesi

Szeged Üniversitesi (Szegedi Tudományegyetem (veya SZTE olarak da bilinir)), Macaristan’daki prestijli bir kurum olup, bilimsel yaşamın her kesiminden çalışma alanlarının 12 fakültede ve Öğretmen Eğitim Merkezinde temsil edildiği bir üniversitedir. SZTE, yaklaşık 3.500 yabancı öğrenci de dahil olmak üzere yaklaşık 21.000 üniversite öğrencisinin bilgisini zenginleştirdiği en büyük yerli yükseköğretim komplekslerinden biridir.

Üniversitenin ana misyonu – eğitimden ayrılamaz – rekabetçi araştırma üniversitesi özelliğini korumak ve Avrupa düzeyinde bir iyileştirme çalışması sağlamaktır. Ayrıca, Szeged Üniversitesi, Büyük Macaristan Ovası’nın güney kısmının en büyük kurumu olup, bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişiminde aktif rol oynamaktadır.

Uluslararası sıralamada olağanüstü bir performans sergiliyor: SZTE, dünyanın en iyi 500 üniversitesinden biri. İsteğimiz, bölgesel düzeyde bir kurumdan önde gelen bir Avrupa üniversitesine dönüşmektir. Üniversitenin araştırma ve gelişim potansiyeline dayanarak, 21. yüzyılın eğitim, araştırma ve sanat gerekliliklerini, eğitim hastanelerinin gelişimi, ELI-ALPS Araştırma Merkezi çevresinde Bilim Parkı kurulması ve Sanat Fakültesi altyapısının modernizasyonu.

Szeged Üniversitesi’nin Misyonu
Szeged Üniversitesi, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora programları, yüksek öğrenim uzmanlıkları, ileri düzey spesifik eğitimler, kaliteli sağlık hizmeti sağlama, temel ve uygulamalı araştırma, araştırma ve eğitim gibi tüm seviyelerde kaliteli eğitimi sürdürmeyi taahhüt eden geleneklerden zengin, prestijli bir yüksek öğretim kurumudur. gelişme, güzel sanatlar ve müzik. Szeged Üniversitesi’nin geleneklerini takip ederek, üst düzey teorik temeli ortaklığa dayalı uygulamalarla birleştirir. Çok seviyeli, çok dilli bir eğitim alanında eğitim materyalini sürekli olarak geliştirmek için bilimsel ilerlemeye, bilgi teknolojisinin gelişmesine ve sosyal talebe ayak uydurmak temel amacını göz önünde bulundurmaktadır.

Szeged Üniversitesi’nin amacı, işgücü piyasası taleplerini karşılayan kalite dereceleri vermek ve lisansüstü öğrencilerinin hem ulusal hem de uluslararası işverenler tarafından aranmasını sağlamaktır. Yüksek prestijli diplomalarını kazanmak için aynı zamanda öğrencilerinin bilimsel gelişimini kolaylaştıran eğitimsel gereksinimler yaratır. Szeged Üniversitesi öğrencilerin yaşamında önemli bir rol oynar, fırsat eşitliği sağlar ve entelektüel olma prosedürünü geliştirir.

Szeged Üniversitesi’nin misyonu ve amacı, bilim ve uluslararası rekabetçi araştırma çalışmalarını geliştirmek ve araştırma üniversitesi niteliğini ilerletmektir. Ulusal ve uluslararası araştırma programlarının bir parçası olarak gerçekleştirilen araştırma ve yaratıcı çalışmaları, temel ve uygulamalı araştırma, yaratıcı sanatlar, ürün ve hizmet geliştirmedir.

Güney Büyük Ova bölgesindeki en büyük kurum olan Szeged Üniversitesi, bölgesel sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmanın sağlanmasında aktif rol oynamayı temel sorumluluğunu kabul ederken, hayırsever faaliyetleri ile Üniversite yerel vatandaşların hayatını etkilemek ve onlara karşı dayanışma.

Yukarıda belirtilen tüm faaliyetleriyle Szeged Üniversitesi, yerel halkın ve halkın saygınlığını ve desteğini sağlamayı amaçlamaktadır.

Kunó Klebelsberg tarafından başlatılan geliştirme ve yapım çalışmalarına devam etmek istiyoruz. Üniversitenin Kurum Oluşturma Planında, Szeged Üniversitesi’nin rekabetçi bir kurum olmasını sağlamak için hem içerikte hem de metodolojide iş piyasası beklentilerine bölgesel, ulusal ve uluslararası bağlamda uyma hedefini belirledik. Çalışma programlarımızın ve bilimsel alanların tüm ufuklarında yetkinlik tabanlı ve uygulamaya yönelik bilgi. Szeged Üniversitesi’nin 2018’de en iyi Macar üniversitesi seçilmesi ve dünyanın en iyi 500 üniversitesinin listelenmesi konusunda büyük gururumuz var.

Kunó Klebelsberg tarafından başlatılan 1926 ve 1930 yılları arasında gerçekleştirilen hızlı Üniversite gelişmeleri bugünkü fiyatlarla yaklaşık 80 milyar HUF değerinde. 2018 yılında başlayan gelişmeler, Plan Klebelsberg II olarak da ellerinden alınabilir. Önceliğimiz, eğitim, araştırma, sağlık hizmetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk dahil üçüncü görev faaliyetleri geliştirmektir. Milletvekili değerindeki gelişmeler – kendileri, devlet ve AB kaynaklarıyla finanse ediliyor – eski Çocuk Hastalıkları Kliniğinde Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı, Oto- Rhyno’yu barındıran bina olan Müzik Fakültesi, Hukuk ve Siyasal Bilimler Fakültesi binalarını içermektedir. – ve Laringoloji Kliniği ve geleceğin inşası ve Tıp ve Sağlık Bilimleri Programları’nın ‘Teorik Bloğu’. Klinik inşaat hattının devamı için, Sağlık ve bilişim ile ilgili çalışma programları için yeni bakış açıları açarak Yaşam Bilimleri Merkezi hazırlanacaktır. Yukarıda belirtilen geniş kapsamlı altyapı yatırımları ve yapısal gelişmeler, tüm üniversitenin uzun vadeli geleceğini belirlemektedir.

health_care2Albert Szent-Györgyi’nin mirasını devam ettirmekten gurur duyuyoruz: araştırma sonuçlarımızın yanı sıra, dünya standartlarında, 265 yataklı yeni hastane binasında tedavi edilen binlerce hasta tarafından gösteriliyor. Bu hasta kompleksi içinde 11 hasta bakım ünitesi bulunmaktadır. En güncel cihazlarla donatılmış ve en modern hasta yönetim sistemi tarafından işletilen Acil Bakım Ünitesini içerirler. Macaristan’daki en modern Cerrahi Merkezini ürettiğimiz için gurur duyuyoruz.

Neden Szeged Üniversitesini seçmelisiniz?
Szeged Üniversitesi, Macaristan’ın önde gelen ve uluslararası sıradaki yüksek öğretim kurumlarından biridir. 1581 yılına dayanan bir geçmişe sahip olan Szeged Üniversitesi (SZTE), canlı, kentsel yaşam tarzı ve renkli festivallerin yapıldığı, Macaristan’ın en güneşli kentinde yer almaktadır.

Macaristan, Avrupa Yüksek Öğretim Alanının (EHEA) bir üyesi olduğundan, ayrıca AB akreditasyonuna sahiptir. QS World University Ranking’e göre, SZTE 2019’daki en iyi Macar üniversitesiydi. Üniversitede, C Vitamini ilk izolasyonu yapan ve onu Szeged kırmızı biberinden ayıran ilk öğrenci olan Albert Szent-Györgyi (1937) de dahil olmak üzere seçkin profesörler çalışmış ve öğrenci fakültesi oranı şu anda 10: 1’dir.

19 Doktora okulunda 700 araştırma alanını ve uluslararası öğrenciler için 53 tam zamanlı lisans programını kapsayan olağanüstü başarılara sahip bir araştırma üniversitesidir. Stipendium Hungaricum Burs Programı ve SZTE START Bursu gibi burslar, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen öğrencilere Üniversiteye devam etmeleri için yardımcı olur. Öğrenci grubumuz, uluslararası öğrenci sayısının 3700’ü aştığı 21000’e çıktı. Çeşitli dillerde uluslararası eğitim programları, otuz yıldan beri Szeged Üniversitesi’nde mevcuttur. SZTE, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde uluslararası derece programları ve İngilizce ve Macarca olarak diğer hazırlık programları sunmaktadır.

Szeged Üniversitesi Hazırlık Programları

Bölüm Sömestr Yıllık Ücret
Yoğun İngilizce Hazırlık Programı
* Sağlık ve Müzik bilimleri dışındaki bölümlerde eğitim almak isteyen ve yeterli İngilizce ve lise notlarına sahip olmayan öğrenciler Eylül ayından başlayan 1 dönem  yoğun İngilizce hazırlık programı alabilirler. Program başlangıcı için minimum İngilizce seviyesi TOEFL ve IELTS olarak:
IELTS: 5.5
TOEFL: 53
1 € 2.150
Foundation Programı (Medikal Bilimler)
* Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi ve Hemşirelik için eğitim almak isteyen ve İngilizce yeterliliği bulunan fakat akademik olarak altyapıya sahip olmayan veya lise eğitiminde almış olduğu sayısal notları yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık programıdır. Tıp İngilizcesi, Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik ve Latince dersleri alarak öğrencinin 1. sınıfta alacağı eğitime hazırlık yapılır. Programa başlangıç yapabilmek için gerekli minimum İngilizce seviyeleri alttaki puanlarda olmalıdır:
IELTS : 6.5
TOEFL : 81
TOEIC : 690
2 $ 6.200
Müzik Fakültesi Hazırlık Programı
* Müzik ve Performans Sanatları bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilere uygulanan hazırlık programıdır. Piyano, Arp, Viyola, Org, Klavsen, Keman, Çello, Kontrbas, Obua,
Flüt, Klarnet, Fagot, Blok Flüt, Gitar, Trampet, Fransız Kornosu, Perküsyon, Trombon, Tuba, Ses sanatları eğitimi almak isteyen öğrenciler katılabilir. Programa başlayan öğrenciler için gerekli şartlar ve minimum İngilizce seviyesi:
İngilizce B2 sertifikası ya da eşdeğer bir skor Başvurulmak istenen müzik alanıyla ilgili demo kaydı (Detaylar için arayınız )
2 € 5.300

Szeged Üniversitesi Lisans Bölümleri

Bölüm Sömestr Yıllık Ücret
TIP (İngilizce)
* İlk sene: 17,170$ ödenir, sonraki yıllar standart ücret ödenir.
* Başvuru ve sınav ücreti: 500$
12 $ 16.300
Diş Hekimliği (İngilizce) 10 $ 17.000
Eczacılık (İngilizce)
* İlk sene 11.270$ ödenir. Sonraki yıllar standart ücret ödenir.
10 $ 10.000
Müzik ve Performans Sanatları (İngilizce) 6 € 5.000
Business Administration and Management
İşletme ve Yönetim (BSc – İngilizce)
7 € 4.400
English and American Studies
İngiliz ve Amerikan Dili (BA – İngilizce)
6 € 3.000
Agricultural Engineering
Ziraat Mühendisliği (BSc – İngilizce)
7 € 3.600

Szeged Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

Bölüm Sömestr Yıllık Ücret
International Economy and Business
Uluslararası Ekonomi ve İşletme (MSc – İngilizce)
4 € 5.000
International Relations
Uluslararası İlişkiler (MSc – İngilizce)
4 € 3.000
American Studies
Amerikan Dili (MA – İngilizce)
4 € 3.800
English Studies
İngiliz Dili (MA – İngilizce)
4 € 3.800
Study of Religions
Din Çalışmaları (MA – İngilizce)
4 € 3.800
Food Science and Food Technology Engineering
Gıda Bilimleri ve Gıda Teknolojileri Mühendisliği (MSc – İngilizce)
4 € 5.200