Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi


Veteriner Üniversitesi Budapeşte, Macaristan’daki tek veterinerlik okulu. İnsan Kapasiteleri Bakanlığı tarafından denetlenen ve finanse edilen bir devlet kurumudur ve Veterinerlik Doktoru (DVM), Biyoloji Lisansı (BSc) ve veterinerlikte yüksek lisans derecesi olan Felsefe Doktoru (Doktora) diplomaları vermek üzere akredite edilmiştir. bilimleri. Üniversite, biyoloji alanında da Master of Science (MSc) dersinde öğretimde temel bir role sahiptir. Üniversite, iki yüzyıldan fazla bir süredir kesintisiz bir öğretim kaydına sahiptir ve böylece onu dünyanın en eski veterinerlik okullarından biri haline getirmiştir.

Macaristan, özellikle geniş çapta hayvan yetiştiriciliği için uygun olan sade bölgeleri nedeniyle, her zaman büyük ölçekli bir üretici ve hayvansal ve hayvansal ürün ihracatçısı olmuştur. Geç orta çağlardan itibaren, büyükbaş hayvan ve diğer hayvan sürüleri, Macar hayvancılığının, özellikle de at ve sığır ürünlerinin iyi satıldığı Viyana, Nürnberg, Münih ve Kuzey-İtalyan belediyelerinin pazarlarına sürülmüştür. Birkaç hafta süren pazarlara yapılan göçler, hem hayvanları hem de beraberindeki taze ot ve suyla meraları nerede bulacağını bilen beraberindeki sürüleri denemekti. Ayrıca değerli eşyalarını (ve geri dönüş yolundaki paralarını) soyguncuların saldırılarından koruyabilecek savaşçılar da deneyimlemişlerdir. Bu geleneksel ticaret, 16. yüzyıla kadar sürdü.

Türkler kovulduğunda, harap olmuş bir ülke geride kaldı. 17. yüzyılın sonlarında, Macaristan Habsburg İmparatorları altında Avusturya ile bir kat mülkiyeti oldu. Eski ticari yollar yeniden canlandırıldı, ancak bu kez İmparatorluk Ordusu için Macar hayvancılık ve onların savaşçı sürüleri gerekiyordu: meşhur Macar hafif süvarisinin çekirdeği olan “Süvariler” in temini için atlar, atlar ve atlılar. Bu amaçla, çokuluslu imparatorluğun aydınlanmış egemenleri, etlerinin, mısırlarının, iyi atlarının ve askerlerinin geldiği alan olan Macaristan’da temel bir altyapı geliştirmeyi gerekli buldu. Bu gelişmelerin bir parçası ülke çapında bir eğitim sisteminin uygulanmasıydı. Yeni üniversiteler açıldı ve

Budapeşte hakkında

Genellikle “Orta Avrupa’nın Küçük Paris’i” olarak nitelendirilen Budapeşte, yalnızca kendi 1000 yıllık kültürünü yansıtan anıtlarla değil, aynı zamanda buraya yerleşen başkalarının kalıntıları ile de ünlüdür. Budapeşte Macaristan’ın başkentidir ve dolayısıyla ülkenin başlıca siyasi, kültürel, ticari, endüstriyel ve ulaştırma merkezidir. 2 milyondan az nüfusu ile ülkenin en büyük şehridir. Ülkedeki üniversite öğrencilerinin yarısı burada eğitim görüyor

Başkentin, Tuna’nın kıyıları boyunca uzanan ve şehrin iki farklı karakterini temsil eden iki tarafı vardır. Banliyö Buda ve tarihi kale bölgesi ortaçağ sokakları ve evleri, müzeler, mağaralar ve Roma kalıntıları sunmaktadır. Dinamik Pest tarafı, Avrupa’nın en büyük parlamento binasına, nehir kıyısındaki mesire yerlerine, bit pazarlarına, kitapçılara, antika mağazalarına ve kafe evlerine sahiptir.

Budapeşte’nin size sunacakları çok şey var. Müzeler ve galeriler, kiliseler ve sinagoglar, saraylar ve tarihi binalar, hamamlar ve havuzlar kentteki Secession’un etkisiyle birlikte sunulmaktadır.

Sevgili Okuyucu, geçmiş yüzyıllara ve Avrupa’nın en eski veterinerlik eğitim kurumlarından birinin, günlük bağımsızlığını yeniden kazanmış Veteriner Hekimliği Üniversitesi Budapeşte’nin günlük yaşamına bir göz atmak üzeresiniz. miras canlı tutulur.

Geçtiğimiz yıllarda birçok değişiklik oldu, ancak genel ilkelerimiz 1787’den beri aynı kaldı. Bugün hedefimiz halen veterinerlik mesleğinin her kesiminde rekabet edebilecek veterinerleri yetiştirmektir.

Macaristan’da veterinerlik eğitimi üç dilde mevcuttur; Macar programından ayrı olarak, dünyanın yaklaşık 50 ülkesinden gelen ve Macar öğrencilere saygısız olan öğrencilere İngilizce ve Almanca programlar sunabiliriz.

Diğer Macar üniversiteleri dünyanın en iyileri arasında yer almakta zorlandıklarında, EAEVE tarafından akredite edilmiş olan mezuniyet programımız Avrupa’da zaten lider konumdadır.

 

 

Geleceğimize duyduğumuz coşku ve coşkuyla bizi destekleyen herkese minnettarız. Pek çoğu, eşsiz bir konumda olduğumuzu kabul etti, çünkü Macaristan’da veterinerlik eğitimi veren tek kuruluş olan profesyonel olarak yalnızca yurtdışındaki veterinerlik okullarıyla karşılaştırılabiliyoruz.