Amerika’da Dil Kursu


Yurtdışı Eğitim hakkında araştırma yapmaya başlarken bir arkadaşımın tavsiyesi ile ilk gün DER Yurtdışı Eğitim’in kapısını çaldım ve en son o kapıdan çıktım, Amerika New York’ a . Danışmanlığımız sırasında hemen hiç bir sorunla karşılaşmadım ve her türlü endişeme gereken müdahale yapıldı. Müdahale diyorum çünkü yurt dışına çıkmak hele ki ilk defa yaşanacak bir tecrübeyse bir süre sonra sizi hasta konumuna düşürüyor ve size yardım etmesi gereken danışmanınızla ilişkiniz doktor, hasta ilişkisine dönmeye başlıyor. Gece yarılarında aniden sormanız gereken sorular, en olmadık şeyleri kafaya takıp endişeler içinde her gün danışmanınızın kapısını çalmalar hatta nerdeyse havaalanına bile danışmanınızla gitme ihtiyacı duyuyorsunuz. Bu süreç benim için rahat geçen bir süreçti, ki burada tanıştığım hiç kimsenin çok büyük sorunlarla karşılaştığını henüz duymadım ama bu başınıza hiçbir şey gelmeyecek demek anlamında gelmiyor, onun için tıpkı DER Yurtdışı Eğitim gibi sizin yerinize her şeyi iki kere kontrol edecek birilerine ihtiyacınız olacaktır. Gereksiz evhamlar ve streslerden uzaklaşmak suretiyle, tüm haklarınızı ve yapmanız gerekenleri bildikten sonra korkacak yada endişe edecek hiçbir şey olmadığını gördüm.

Geldiğim dil okulu NYC’ nin en iyi dil okullarından bir tanesiydi ve danışmalığımın da doğru tavsiyesi ile buraya geldim. Host Family yani yanında kaldığım ailemden de çok memnun kaldım ve yaklaşık 7 aydır aynı evi paylaştığımız ev arkadaşlarım(Fransız ve Filipinli) ve ev sahibimizle artık bir aile gibiyiz. Burada olmak çok fazla tarif edilebilecek bir şey değil sadece gelmek ve yaşamak gerekiyor. Ve tabii ki burada tanıştığım Dünya’nın her yerinden gelen onlarca insandan, yaşadığımız dostluktan ve edindiğim kalıcı arkadaşlıklardan bahsetmeye zaman yetmez.

Benim danışmalığım gibi doğru insanlarla bu yolculuğa çıkarsanız ve şansınız da yaver giderse, hayatta bir daha yaşayamayacağınız bir tecrübe ile geri dönebilirsiniz. Bu serüvene güvendiğim kişilere danışarak geldiğim ve onlarda bana yardım ettikleri için ve hala burada kaldığım için çok mutluyum.

Once in a life time…

Ayşegül Şener, New York, Geos