İngiltere’de Dil Eğitimi


Yurtdışıda dil eğitimine gelmeyi düşünen arkadaşlara bir danışmanlık şirketi ile çalışmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü bilindiği gibi danışmanlık şirketinin sizden ekstra ücret talep etmiyor. Kendi imkanlarınızla gideceğiniz okuldan herhangi bir indirim almanız da olanaklı değil.

Ben yurtdışı sevdasına kapıldığımda bir çok farklı danışmanlık şirketiyle görüştüm, daha öncesinden internetten araştırmalar yapmıştım yani konuya çok uzak değildim.   Bazı danışmanlık şirketleri beni benim isteklerimden farklı yönde yönlendirmek istedi, kar amaçlı veya kendi kolay yollarını seçmek için belki. Bunun için ne istediğinizi,  neyin kendiniz için daha doğru olacağını bilerek bu yola çıkın. Bir çok yanlış hatta yalan bilgide duyacaksınız bu süreçte, doğru bilgili kimselerden aldıklarınızla rotanızı belirleyin.

Der Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı nı  seçmemin sebebi Figen Hanım’ın samimiyetiydi. Figen Hanım ben ne istiyorsam, ne benim için daha uygunsa, o yönde yardımcı oldu. Hiç bir zaman, ben o okulla çalışmıyorum seni şuna gönderelim, konaklamanı 2 ay yap, full yap başka türlü vize vermezler gibi kesinliği olmayan şeyler söylemedi. Bilgilerini ve tecrübelerini paylaştı seçim bana aitti, en nihayetinde bu yola çıkmış olan bendim. Der Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı nı içtenlikle tavsiye ederim.İngiltere  ile ilgili düşüncelerime gelince, bir kez daha aynı şartlara sahip olsam ve dil eğitimi için yurtdışına çıkmayı düşünsem yine Londra’yı seçerim. Çünkü bu seçim benim olanaklarım ve bu olanaklara en uygun yerin neresi olacağıyla ilgiliydi. Çok fazla birikimim yoktu doğal olarak uygun bir okul seçmem gerekiyordu, Uzun süreli bir eğitim düşünüyordum, gittiğim yerde masraflarımı karşılayacak parayı kazanmam gerekiyordu, öğrenci için en çok part-time iş olanağı Londra da.Bunların hepsi için en uygun şehir Londra.

Dil eğitimi açısından Londra’nın bir çok dezavantajı da var. Dünyanın en kozmopolite şehirlerinden biri, Londra’nın merkezinde gerçek İngiliz bulmak güç, Türk nüfusu ve Türk öğrenci sayısı fazla ama onlarla iletişimde olup olmamak okul dışında İngilizcenizi hızla geliştirmek tamamıyla  size bağlı, yabancı mümkünse İngilizlerin yanında çalışıp arkadaş ortamınızı yabancılardan oluşturabilirsiniz ama çokta kolay değil,zaman gerekiyor.

Eğer İngiltere’de sadece dil eğitimi düşünüyor ve bunu karşılayacak maddi güce sahipseniz, çalışmayacaksanız, seçiminiz bence kesinlikle Londra olmasın. Çokta küçük olmayan başka şehirleri tercih edin, dili kullanma mecburiyeti size çok şey katacaktır. Londra hafta sonları eğlenmek ve gezmek için harika bir yer. Amacınızın İngilizce’yi kalıcı olarak öğrenmek olduğunu her an hatırladığınızda Londra dünyada yaşanacak en güzel yerlerden biri.

İsmail Engin, Londra, İngiltere