İngiltere’de Dil Kursu


Lal Torbay  Dil kursu aldım, geçtiğimiz yaz 3 aylık bir kursa katıldım.Lal Torbay İngiltere’nin güneyinde, Paignton adlı küçük bir yerleşim yerinde . Okula kaydımı DER Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı vasıtası ile yaptırdım. İngiltere’ye gidene kadar her şey, her türlü işim yolunda gitti. Neden mi? Böylesine olumlu ve özverili bir çalışma ile Figen Ablanın gösterdiği performans karşısında, olumsuzlukların gerçekleşmesi için fırsat kalmamıştı açıkçası. Aslında İngiltere’ye dil eğitimine gitmeplanım daha öncesine dayanmakla birlikte uzun süre (yaklaşık 2 yıl kadar) üzerinde çalıştık (üstelik Der Yurtdışı Eğitim’in bulunduğu Bursa il sınırlarına dahi girmedim). Akademik çalışmalarla birlikte çalışma hayatının getirdikleri ve götürdükleri bu planı uygulamaya koymamı ertelemişti.

Yurtdışında dil eğitimi almanın en temel faydası, o dili konuşmak zorunda kalmanız; konuşmasanız bile o dili anlamaya çalışmak zorunda olduğunuzdan belli bir yol kat edeceğiniz gerçeğidir. Konaklamanızın aile yanında olması iletişim ve yabancı bir kültürü tanımak anlamında iyi bir yol olduğunu söyleyebilirim.

Temmuz 2014 itibariyle başlayan dil eğitimi maceramda beklentilerimin yüksek olduğunu anladım. Çünkü seçtiğim dil okulunun bulunduğu yer tahminimden daha küçüktü ve Türk öğrencilerle karşılaşmayacağımı umuyordum. Daha esnek bir şeklide program yapma şansı olanlara, yaz aylarını bu anlamda pek önermem. Sınıflar da kapasitesini tam anlamıyla dolduruyor  zira.

İngiltere hakkında birşeyler söylemek istiyorum. “Güneş batmayan ülke” diye boşuna dememişler. Yaz akşamları oldukça uzun, çünkü güneş 22:00 den sonra kayboluyor. Böylece derslerden sonra günün bitmesine fırsat kalmadan gezme şansınız oluyor. Arkadaş edinme konusunda elinizi çabuk tutmanızı öneririm, paylaşmaya ve konuşmaya başlamak, sosyalleşmek bu yoldan geçiyor. Tabii ki Türk arkadaşlardan bahsetmiyorum. Bulunduğum bölge olan South Devon’da görmeye değer çok yer var. En kırsal alanı bile oldukça sevimli, bakımlı ve davetkar. Ancak bu şehir tutkunlarına pek hitap etmeyebilir. İngiliz yemeklerinde Türk damak tadınızı tatmin edeceğinizi sanmayın.  5 çayı gelenekleri de oldukça törpülenmiş, yerini zamanlı zamansız kahveye bırakmış… Meşhur “Cream Tea” yapma şansınız çoğu yerde var ve iyi bir yere denk gelirseniz seveceğinizden eminim. Hafta sonlarını yakın çevredeki şehirlere giderek değerlendirmek ise sizi dış dünya ile iletişime

zorlayacağından eğitime katkı sağlayacaktır.

   

Eğitim için İngiltere’nin ideal bir yer olduğunu söylemek abartılı olmaz, 12 haftalık programdan sonra iki kur geçecek kadar ilerleme kaydettim. Önüme çıkan ilk fırsatta tekrar ‘’Der Yurtdışı Eğitim’’ önderliğinde İngiltere’de bir dil okuluna gideceğimi açık yüreklilikle belirteyim. Teşekkürlerimi içtenlikle DER DANIŞMANLIK’a sunarak yeni öğrencilerin çalabileceği en doğru kapı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bol şanslar, sevgiler….

Gülçin Ç.  LAL Torbay, İngiltere