Londra’da Dil Eğitimi


İngilterede 7.ayımı doldurduğumu görmek,zamanın nasıl geçtiğini anlayamamak çok ilginç bir tecrübe oldu benim için. İnsanın uzun süre arkadaşlarından, ailesinden, sevdiği her şeyden uzak,tamamen yabancısı olduğu bir Ülkede yaşamasının ne kadar zor olabileceğini düşünenlerdendim en başlarda. DER Danışmanlık aracılığı ile Londra’da dil eğitimi almaya karar verdikten sonra aslında korkularımın çokta anlamlı olmadığının farkına vardım. İlk başlarda firmaların danışmanlık ücreti talep ettiğini düşünüyordum. Yurtdışına dil eğitimi için çıkmaya karar verdiğimde Der yurt dışı eğitim’in ,okul kabulü, konaklama organizasyonu, vize danışmanlığı vb. öğrencilerin bütün işlemleri için herhangi bir ücret talep etmediklerini öğrendiğimde  üstümdeki yük biraz da olsa hafiflemişti.

Danışmanlığımın büyük yardımları ile birlikte dil okulu kabulüm vize başvurum için gereken evrakların düzenlenmesi aşamasında profesyonel bir destek olmadan yola çıksaydım çok büyük zorluklar yaşayabileceğimi başımın ne kadar çok ağrıtabileceğini ben de farketmiş oldum.Gerçekten çok büyük emek ve dikkat isteyen bu aşamada sadece gerekli olan evrakları değil, ayrıca bana vize almam konusunda avantaj sağlayabilecek ekstra belgeleri ve evrakları da konsolosluğa sunmamız,vizemi almam konusunda bana gerçekten büyük katkı sağladı.Böylece çok fazla sabır isteyen vize sonucunu bekleme aşaması benim için aslında çok da zorlu geçmedi.Yapmam gereken sadece evet yazısını beklemek oldu.

Dediğim gibi Londrada 7 ayıma girmek üzereyim.The English Studio Language School’un Shepherds Bush şubesinde öğrenciyim.Bu okulu seçmeyi düşünenen arkadaşlarıma kesinlikle pişman olmayacaklarını söyleyebilirim.Okulumun beklediğimden çok daha iyi bir eğitim düzeyinin ve sosyal ortamının olduğunu da eklemeliyim.Tercih etmiş olduğum General English programı dışında, Business English, Conversation Class,Summer School gibi birçok programda mevcut.

İngiltere’ye gelmeden önce en çok çekindiğim konulardan biri de konaklamaydı.Ancak bu konuda da Londrayı tercih edecek olan arkadaşların içinin rahat olması gerektiğini söyleyebilirim.Burada,istediğiniz semtte,istediğiniz fiyata,istediğiniz tipte konaklama olanakları varki,geldiğinizde sizde şaşıracaksınız.Kendimden örnek vermem gerekirse;eski odamdan çıkmama sadece 3 gün kala yeni bir oda aramaya başlamıştım.Yaşadığım semtte kendi evimin 1 dakika uzağında sadece 2 günde çok daha güzel bir oda bulabildim.Ayrıca 7 ayda 3 oda değiştirmiş olmam da burada olanakların ne kadar geniş olduğunu sanırım kanıtlar 🙂

Birazda Londradan bahsetmeden olmaz tabiki. İngilterenin başkenti olan Londrada zamanın nasıl geçtiğini anlamak pek mümkün değil. Dünyanın Sosyal aktiviteler açısından en hareketli şehri olduğunu duyduğumda hiç şaşırmadım diyebilirim.İnsan Thames nehri kenarında yürümekten, Covent Garden’da bir Pub’da keyif yapmaktan, Oxford Street’te kalabalığın arasında kaybolmaktan ve sayısız muhteşem güzellikteki parklarda uzanmaktan hiçbir zaman sıkılmıyor diyebilirim.Tek kötü yanı olan meşhur havası zaman zaman kötü yüzünü gösterse de, insan buna zamanla alışıyor 🙂

Figen Hanıma sabrından,büyük yardımlarından,Vize merkezinde çıkan sorunlara rağmen bile beni vizemin çıkacağına inandırdığı için çok teşekkür eder,eğitim amaçlı yurtdışına çıkacak olan arkadaşlarımın DER Danışmanlığın tecrübesine kesinlikle güvenebileceğini söylemek isterim.

Londradan sevgilerle…

Can Diyaroğlu , İngiltere, The English Studio