Rusya Nijniy Novgorod’da Üniversite Eğitimi


 

Rusyada üniversite eğitimi almaya karar verdim ve öncelikle size bahsetmek istediğim en önemli konu yurtdışında üniversite okumak isteyen arkadaşların kesinlikle bir yurtdışı eğitim danışmanlığı na başvurmaları gerektiği. Bu yurtdışı eğitim danışmanlığı nın size nasıl yararlar sağlayacağı çok önemli bir etken. Ben bu konuda çok  araştırma yaptım ve bu araştırmalar sonucunda Der Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına karar verdim. DER Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na karar vermemdeki  en büyük etken güvenir ve içten olmasıdır.

İlk önce neden Rusyada eğitim ve neden Nijniy Novgorod Şehrini seçmemi anlatmak istiyorum. Bildıginiz gibi Rusya dünyada ekonomik güç  olarak Amerika ile birlikte 2. , Rusça Türkiye’deki bir çok firma  tarafından çok talep edilen dil. Türkiye’de Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi  bir çok  şehirde Ruslarla ortaklasa çalışan şirketler bulunmaktadır. Rus dilinin önemi beni buraya getirmiştir.

Rusya’ya gelişimden bahsetmek isterim biraz, İstanbul’dan Moskova’ya 3 saat suren uçuş süresi sonunda Moskova’da danışmanlığımın organize ettiği  görevli bizi Moskova havaalanından karşıladı ve tren istasyonuna getirdi. Sonra 4 saatlik bir tren yollculuğu  ile Nizhny Novgorod’a ulaştık. Burada bizimle ilgilene danışman da Der Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı kadar içten ve yardım sever. Yurtta odalar en fazla 3er kişilik, genellikle 2 kişilik odalarda kalınmakta…

Nizhny Novgorod şehri Türkiye’deki Bursa, Eskişehir gibi illerimize benzemekte ve Rusya’nın en büyük 3. şehri olmakla birlikte ögrenci şehridir. Nizhny Novgorod’da  her turlu olanaklar  var  örneğin spor, alışveriş, eğitim için hertürlü imkan vs . Nijniy ‘nin nüfusu 2.5 milyon civarındadır bu yüzden büyük ve kalabalık  bir şehirdir.

Rus eğitim sistemi çok farklı, günde  4 -5 saat ders görüyoruz ve sınıflar 7 ser kişilik, öğretmenlerimiz bizlerle bire bir ilgileniyor ve bilgisayar sistemi ile eğitim alıyoruz.
Nizhny  Novgorod şehrinde normal yaşantısı olan bir ögrenci 500 dolar ile rahatlıkla geçinebilir, çok pahalı bir şehir değil, bunun en önemli sebebi ise öğrencinin çok fazla olmasıdır. Şehirde ulaşım çok rahat,tramvay metro gibi imkanlar da var.

 

Meriç Demirel , Rusya, Nizhny Novgorod