Rusya’da Mimarlık


St. Petersburg Mimarlık ve İnşaat Devlet Üniversitesi’nde  okuyorum. Biraz sizlere bilgi deneyimimi aktaracağım;Buraya gelmeden önce DER Yurtdışı Eğitim ile tanıştım ve bana çok yardımcı oldular; vize konusunda, üniversite başvuru işlemlerinde, buraya yerleşmemizde ve neler yapmamız gerektiği konusunda . Üniversite kabulümüzün ardından  vize sureci başladı. Bu süre zarfında insanda bi heyecan, bi umut bekleyiştesiniz ve vize çıkar giderim diye tanıdıkları gezip dolaşıyorsunuz,vedalaşıyorsunuz.

Ardından vize çıkıyor ve 3 gün içersinde kendimi St. Petersburg şehrinde buldum. Buraya daha önceden de çok kez geldiğim için şehri iyi biliyordum ve karşılama ile birlikte rahat bi şekilde yurdumuza vardık.

Su anda bulunduğum yurt şehrin en iyi yurdu ve merkeze otobüsle 10 dk sürüyor, bir o kadarda konforlu bir yurt burası.Rusça hazırlık eğitimimiz başladı, çok iyi bi şekilde devam ediyor ve burası paha biçilmez bir şehir olduğu için her yönüyle burada okumak önemli.Eğerki derslere çalışmayıp kendinizi şehrin akışına kaptırırsanız hazırlık sınıfında kalırsınız =) Onun için bu şehirde kalmak ve okumak paha biçilmez böyle bi fırsat bi daha ele geçmez.Yani tavsiyem arkadaşlar Rusçayı halletmeden kendinizi bu şehre kaptırmayın =)

 

Erkan SON , St. Petersburg Mimarlık ve İnşaat Devlet Üniversitesi- İnşaat Mühendisliği, Rusya