Almanya’da Dil Hazırlık Eğitimi


Almanca Hazırlık;

Almanya’da Dil Hazırlık Eğitimi;

Almanya  üniversitelerinin her biri kabul için Almanca bilmeyi ön şart olarak istemez. Hiç Almanca bilmeyen öğrenciler öncelikle Almanya’da  bir dil kursuna kayıt olabilir ve DSH sınavını geçebilir.

Almanya’da değişik seviyelerde ve değişik imkânlarda birçok Almanca kursu bulmak mümkündür. Almanya’da uyum kursları sadece günlük yaşama hazırlarken, üniversite eğitimine hazırlayan kurslar  öğrencilere değişik alternatifler sunar . Dil kurslarını özel Almanca dil kursları ya da üniversite kursları olmak üzere iki şekilde almanız mümkündür. Almanya’ da bazı üniversiteler kendi bünyelerinde dil kursları açmış ve bu kurslarda üniversite eğitimine yönelik dil kursları vermektedirler. Kendi bünyesinde dil kursları olan bu üniversiteler şartlı kabul başvurusu yapan öğrencilere dil kursu kabulü gönderirler ve öğrencilere dil eğitimi vererek DSH/TESTDAF sınavlarına hazırlarlar. Şartlı ön kabul verip kendi bünyesinden dil kursu açmamış ve ya kontenjanı uygun olmayan üniversiteler ise öğrencileri üniversite eğitimine yönelik kurs veren özel Almanca dil kurslarına yönlendirirler. Öğrenciler bu dil kurslarına Almanca öğrenirler ve DSH, Testdaf  dil sınavlarına hazırlanırlar.

Bu kursların maliyetleri değişkenlik göstermektedir. Üniversite dil kursu maliyetleri 1 yıllık 2000- 3000 Eur  civarındayken , özel dil kursu maliyetleri 3000 -7000  Eur arasında değişir.

Almanca seviye kurları ortalama olarak 2 Ay sürer ve öğrenci C1 seviyesine geldiğinde Yüksek Okullara Giriş Hakkı Sınavı (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) DSH ve TestDaf sınavına hazırlanmaya başlar ve C1 seviyesini başarı ile bitiren bir öğrenci Dsh veya TestDaF’tan birine girerek öğrenime başlama hakkı kazanır. Üniversitelerin istediği dil sınavları değişmektedir.

TestDAF Sınavına Girmek (Test für Deutsch als Fremdsprache); TestDaF, Federal Almanya Cumhuriyeti’nde yükseköğrenim görmek isteyen veya en azından dil düzeyini gösteren resmi bir belgeye ihtiyaç duyan Almanca öğrenenler için bir sınavdır. Bu sınavı İngilizce için uygulanan TEOFL sınavına benzer ve TOEFL ‘ın Almancası şeklinde tanımlamak mümkündür.

TestDaF sınavı Hagen’deki TestDaF-Enstitüsü tarafından merkezi şekilde geliştirilip, değerlendirilip yaklaşıl 80 ülkede lisanslı test merkezleri tarafından uygulanmaktadır. Tüm sınav katılımcıları aynı soruları almaktadır. Sınavlar eğitilmiş sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.

Sınav sonucu, 3 seviye olarak belirlenir.

TestDaF Seviye 5 (TDN 5)

TestDaF Seviye 4 (TDN 4)

TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

Bu dil seviyeleri, Avrupa Birliği Dil Komisyonu’nun Ortak Avrupa Çerçeve Bildirgesi’ne göre Dil Seviyesi B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılıktır.

 

DSH Sınavına Girmek (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang); DSH sınavını üniversiteler kendileri uygular. Her üniversitenin kendi DSH sınavı vardır. DSH sınavında öğrencinin tüm dil becerileri (konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama) eşit derece ölçülür ve puanlamır. Bu sınav sonucunda üniversitenin istediği puanı almanız durumunda üniversitede eğitiminize başlamanıza izin verilir.

DHS sınavının sonucunda sertifikanıza 3 dereceden biri yazılır.

DSH-1 (66% – 57%, En düşük seviye. Bu seviyede üniversiteye kabul edilme şansınız yok denecek kadar azdır)

DSH-2 (81% – 67%, Bu seviye neredeyse tüm üniversitelerde kabul edilmektedir.)

DSH-3 (100% – 82%, Her üniversiteye kabul edilir)

Öğrencilerin Almanya’da  lisans/yüksek lisans programlarına direk kabul alabilmeleri için en az DSH 2 ya da TESTDAF 4 sertifikalarını almaları gerekmektedir.

Almanya’da Eğitim Şartları >>

Almanya’da Üniversite Eğitimi >> 

Tercih ve niteliklerinize uygun Alman üniversiteleri ile ilgili Almanya Üniversite başvuru yapılması, konaklamanızın ayarlanması, vize işlemlerinizin eksiksiz şekilde yapılması, vizeyi aldıktan sonra uçak biletinizin ayarlanması, dilerseniz karşılama organize edilmesi gibi işlemler için  profesyonel danışmanlık hizmeti almak için DER yurtdışı eğitim danışmanlık ile  irtibat kurabilirsiniz